Aby bolo teplo, alebo ako na dieťatko v zime?

kociky-postielka-7Ako obliecť novorodenca v zime? Babušiť či nebabušiť? Ako je to správne? Nejednej mamičke, v minulosti nevynímajúc mňa, behá po rozume táto otázka. A nezáleží na tom, do akého ročného obdobia sa vám bábätko narodí. Asi vám nepoviem nič nové, ale malé dieťa si ešte nevie regulovať telesnú teplotu a tak je správne obliekanie či prikrývanie veľmi dôležité. Moja malá sa narodila vo februári a poviem vám, v ten týždeň a ešte ďalšie dva nasledujúce udrela tá pravá treskúca zima. Snežilo, len tak chumelilo, a keď prestalo (trvalo to niekoľko dní) začalo poriadne mrznúť. A my sme si v tej chumelici niesli domov náš poklad. Vo vajíčku bola ako motýľ v kukle. Nechala som jej len malú „škáročku“, aby mohla dýchať. Nasledovalo čakanie na prvú návštevu pediatra, aby sme sa okrem iného mohli poradiť čo ďalej, pretože sme nechceli stvrdnúť len doma, no zároveň bolo dôležité neohroziť bábätko pobytom vonku v takej zime.

 

V zimných mesiacoch odporúčajú pediatri zvykať deti na „čerstvý vzduch“ postupne. Von môžeme ísť približne po siedmych dňoch. U nás to bolo podobne. Najskôr to bolo pár minút v kočíku pri otvorenom okne, potom o čosi dlhšie pod altánkom a napokon sme sa vybrali na našu prvú kratšiu prechádzku. Hlavnú úlohu zohral, okrem teplého oblečenia, rozhodne hrubý fusak. Zdedili sme starší barančekový, ktorý bol nesmierne teplý a prvý rok som si ho nevedela vynachváliť. Keby som však stála pred otázkou aký fusak kúpiť, priklonila by som sa k nejakému modernejšiemu, najlepšie s prispôsobivou dĺžkou a tiež takému, ktorý je vo vnútri, v dolnej časti šušťákový, kvôli ľahšej údržbe až začne drobček nosiť aj topánočky.

Tip: Novorodenec by nemal byť vystavovaný teplotám pod - 5 stupňov Celzia a nad 35 stupňov Celzia a tiež nepriaznivým klimatickým podmienkam (silný vietor, dážď, priame slnečné žiarenie, smog). Od šiestich mesiacov vonkajšia teplota nie je až taká dôležitá, dôležité je zvoliť vhodné oblečenie.

Ako správne obliekať bábätká v zime?

Nielen v zime platí zásada: vrstviť, vrstviť a ešte raz vrstviť. Tak by mohla znieť stručná odpoveď. Tiež som dostala podobnú keď som riešila či stačí to či ono, či som to neprehnala a pod. Ešte sa môžeme stretnúť s tipmi „ako cibuľka“, či o jednu vrstvu viac ako máme my. Pri malých bábätkách to rozhodne platí. Opýtajte sa svojich mám alebo kamarátok a určite dostanete podobnú radu. Cibuľka sa mi pozdáva, takže poďme jej nakuknúť „pod sukňu“. „Spodnička“ to je body, dupačky či pančuchy. Prvá suknica = ponožky, svetrík a teplá čiapočka. Pri kupovaní čiapok nechajte zvíťaziť praktickosť nad krásou. Najlepšie sú šnurovacie a s ochranou uší. Ďalšia suknica je overal, šál, rukavičky a zateplené papučky, ak nie sú súčasťou overalu. No a na záver ešte vrchná „hrubá“ suknica, niečo ako šupka cibuľky, to je fusak. Pri nízkych mínusových teplotách sa zídu aj deky. Jedna pod fusak, ako izolačná vrstva a jedna môže ísť aj na fusak. Vrchný kočíkový nánožník je samozrejmosťou. Všetky detičky sú iné a to platí aj v ich reakciách na chlad či teplo. V dnešnej dobe, keď sa počasie stihne zmeniť skôr než vyjdete von, je dôležité sledovať či nie je dieťatku zima. Sama som z toho bola zmätená, jednak preto, že ja som taká „zmrzláčka“, a tiež preto, že dcérka mi dávala mne vtedy nejasné signály. Oblečená a zakrytá bola „predpisovo“, ruky mala teplé, nosík ako kedy a nohy mala studené. Tak som pátrala, pár krát som ju obliekla ešte teplejšie, až som sa dopátrala, že senzorom na zistenie, či nie je dieťatku zima alebo teplo, nie sú ani ruky, ani nohy ale väzy bábätka. Avšak ani toto nie je ľahká úloha, hlavne keď vy pochodujete hodinu po zime a so studenými rukami máte zisťovať pohodlie drobca. V každom prípade, až vopcháte ruku „za krk“ a zistíte, že toto miesto je teplé, bábätku je dobre. Ak je vlhké, je mu teplo a treba ubrať jednu vrstvu, hrozí riziko prehriatia.

Tip: V zime nezabúdajte na ochranu tváre bábätka. K dispozícii je široká škála mastnejších krémov vhodných proti mrazu. Pozor! Nesmú byť s vysokým obsahom vody, tá môže pri nízkych teplotách mrznúť a poškodiť pokožku dieťatka.

Mrzne? Prší? Čo teraz?

Mínusové teploty nie sú až taký problém. Stačí prispôsobiť dĺžku pobytu a pri obliekaní myslieť aj na seba, nielen na bábätko. Vhodné sú radšej dve, no kratšie, 20 – 30 minútové prechádzky. To platí pre detičky, ktoré v kočíku zatiaľ len ležia alebo sedia. Ak vám dieťatko v kočíku spáva, môžete zostať
počas celého spánku. Zababušenému v správnom fusaku mu určite nebude zima. Okrem toho si ešte v kočíku aj nadýcha teplý vzduch. Nuž až sa budú
vonku všetci čerti ženiť, tak ak sa dá, zachráňte to aspoň akým takým pobytom na balkóne. Ak patríte už do skupiny ktorej deti cupitajú, dobre deti oblečte a zostaňte dlhšie. Nie je ľahké zabaviť deti v studenom počasí, hlavne ak nie je žiaden sneh. Každá má svoje triky. Môj tip: Pomôžu prechádzky „obchádzkou“ do obchodu za malú odplatu, či motivácia, že stretneme kamarátku.

 S dažďom je to už horšie, hlavne ak ide o skutočný lejak spojený aj s nepríjemným vetrom. Vtedy pomôže opäť buď balkón, alebo jednoducho musíme vydržať. Svoje som si „odkočíkovala“ aj v takomto lejaku. Jednoducho moja dcéra proste patrila k bábätkám, ktoré sa doma v postieľke nevyspali, takže či som chcela alebo nie, musela som von (ešte že len pod altánok). Vymrznuté ruky som si ohrievala teplým čajom... :). Po takomto tréningu bol „mierny dážď“ hračka. Nepremokavé oblečenie pre mamu, pršiplášť na kočík a mohla som vyraziť. Aká romantika? Dve hodiny na daždi? :) Moja námaha nezostala bez odmeny. Teraz keď je väčšia, vyfasuje gumáky, pršiplášť a to je radosti keď môže skočiť do mláky. Aby som nezabudla, novodobý výmysel  „gumené nohavice“. Deti sa v nich síce zvyknú potiť, no asi lepšie keď prídu domov trochu spotené, ako „durch“ mokré. Dažďové radovánky je určite vhodné vychutnávať si poblíž domova, aby ste, až bude najhoršie mohli kedykoľvek ísť do tepla.

Tip:Mrzne – dobre sa oblečte a choďte von. Nečakajte kým sa oteplí. Keď si počasie zmyslí, mohli by ste čakať veľmi dlho a to by bolo horšie ako každodenné krátke vetranie. Pobyt na čerstvom vzduchu posilňuje imunitný systém. Výberu fusaku venujte zvýšenú pozornosť, a zimu hravo zvládnete. Nezabudnite, že je to dôležitý tepelný doplnok nielen do kočíka ale aj  pri sánkovačke (keď už dieťatko sedí ale ešte nebehá).

 Prší – doprajte deťom „mokrej zábavy“. Všetko zakázané je lákavé. Pripravte im podmienky, vyhnete sa tak okrikovaniu, zakazovaniu a tá radosť na ich tvárach stojí za to.  Investujte do nepremokavej výzbroje a ide sa.

Tip na záver

Aký kraj taký mrav... Keď bol manžel v Anglicku, rozprával mi zážitky ako tam chodia oblečení, nielen dospelí ale aj malé detičky. Nestačila som sa čudovať. Šiel tam začiatkom jari, keď my sme ešte nosili teplé, či prechodné bundy. Dievčatá sa bez problémov preháňali metrom v sukni a žabkách. To čo je nám divné, alebo považujeme za extrém, im príde úplne normálne. Tiež som zažila niečo podobné, len opačného tipu. Koncom februára, začiatkom marca som absolvovala informačný pobyt v Tunise. Prišli sme tam v bundách, ale rýchlo sme sa ich zbavili vzhľadom na to, že sa teploty pohybovali okolo dvadsiatky. Domáci chodili v páperových bundách.... Samozrejme, keďže teplo u nich vyzerá inak :) .

Môj osobný názor? Od čias komunizmu, kedy bolo všetko všetkých, nešetrilo
sa vodou, byty boli prekúrené a pod., sa v našej krajine udiali nielen politické zmeny. Na radiátoroch máme ventily, ktorými regulujeme teplo pretože už platíme individuálne a podľa toho aj kúrime. S príchodom bábätka je na čase zvoliť nielen šetrné kúrenie ale aj zdravotne správne. Miestnosti nemusíme prehrievať. Ak budete hľadať odpoveď na voľbu optimálnej teploty, väčšinou sa dočítate, že: 

  • v spálni je to 18 stupňov,
  • počas dňa v miestnostiach kde sa pohybujeme môže byť teplota 20 až 22 stupňov,
  • pri kúpaní treba bábätku trošku prikúriť, cca na 24 stupňov.

 

Všetko je to o zvyku. Patrila som k deťom z prekúrených bytov. Manžel opačne, zo šetrne vykurovaného domu. Malá prišla do rovnakých podmienok ako manžel. Čo myslíte ako je to teraz? Ja si pomaly zvykám, dcéra  je celý tato... taký malý otužilec. Skúste hádať kto komu zohrieval minulú zimu ruky? Ak tipujete že dcérka mne, tak ste uhádli. :)
 

Mamička Baška