Termín príchodu bábätka na svet sa nezadržateľne blíži a vy zatiaľ nemáte „odfajknuté“ všetky položky na zozname výbavičky? Ak medzi tie nevybavené patrí aj postieľka a ešte stále vám nie je jasné, ktorá je tá najvhodnejšia, pokúsime sa pomôcť s rozlúsknutím aj tohto orieška. Postieľke, rovnako ako kočíku, treba venovať zvláštnu pozornosť, pretože toto sú určite dva z tých najdôležitejších prvkov výbavy, hlavne v prvých mesiacoch života vášho bábätka. Každá maminka chce pre svoje bábo to najlepšie a najbezpečnejšie. Práve postieľka má predstavovať miesto, kde by malo byť bábätko v úplnom bezpečí (okrem mamičkinej náruče).
Nielen materiál je dôležitý
Pri výbere detskej postieľky dbáme predovšetkým na kvalitu materiálu, aj keď samozrejme toto nie je jediné kritérium. Kvalita musí ísť ruka v ruke s bezpečnosťou. Postieľka bude miesto kde skôr či neskôr, či chcete alebo nie, budete nechávať chvíľu dieťa bez dozoru. Ste mamičkou na plný úväzok no popri tom máte predsa stále kopec povinností okolo domácnosti a nie všetky sa dajú zvládať „ala indiánska babička“. Estetický dojem je tiež dôležitý, ale nie prvoradý. Keď sa bude postieľka páčiť vám, znamená to váš príjemný pocit. Ten potom prenášate aj na svoje bábätko, ktorému je v podstate jedno, či je postieľka biela, ružová ...
Keď príde na rad voľba materiálu vsaďte na osvedčené drevené postieľky. Aj tu platí, nie je drevo ako drevo. Vhodnejšie je tvrdšie, ideálne bukové, javorové či dubové. Postieľky z mäkkého dreva by sa mohli ľahšie poškodiť, prípadne by sa z nich mohlo drevo odlamovať. Zdravotne nezávadná povrchová úprava vyžaduje netoxické nátery, aby nedochádzalo k uvoľňovaniu zdraviu škodlivých výparov a nesmie sa olupovať. Deti všetko radi ochutnávajú, postieľku nevynímajúc.
Zostaneme ešte chvíľku pri bezpečnosti a pozrieme sa aj na pár technických detailov. Vzdialenosť tyčiek na bočniciach postieľky nesmie byť väčšia ako 7,5 cm. Inak hrozí zakliesnenie hlavičky medzi tyčky. A tiež nesmie byť menšia ako 2,5 cm. To by predstavovalo riziko zaseknutia nožičky. Spustená bočnica by mala byť vždy aspoň 22 cm nad matracom a dvihnutá 50 až 65 cm. Všímajte si aj ostré hrany. Na postieľke obzvlášť „nemajú čo robiť“. Nemenej dôležitá je aj stabilita. Moja dcérka z malej postieľky už vyrástla. Mám ju však dobre uskladnenú pre prípadné ďalšie použitie. A že som vybrala dobre. Našťastie zvládla bez poškodenia neustále skákajúci výkvet našej rodiny, keď si dcéra zamieňala postieľku za trampolínu. Papagájovanie výkrikov „neskáč v tej posteli“ bolo po každé ako hádzanie hrachu na stenu.
Praktické aj komfortné
Bezpečnosť sme úspešne zvládli, tak sa teraz zamerajme na ostatné „vychytávky“. Ako prvé by vás malo zaujímať, či postieľka disponuje možnosťou polohovania roštu. Ideálne sú tri, ale postačujúce sú aj dve polohy, ktoré prispôsobujete veku a motorickým schopnostiam dieťaťa. Vyššie umiestnenie roštu je veľkou výhodou kým sa dieťatko samé v postieľke nestavia. Šetrí to mamičkin chrbát, keďže sa musí pre bábätko často zohýbať. Ako náhle sa dokáže dieťa v postieľke samé vytiahnuť do sedu a posadiť, je načase posunúť rošt nižšie. Zabezpečíte, aby vám drobček z postieľky nevypadol. Aj spúšťacia bočnica je výhodou. Využijú to najmä mamičky, ktoré chcú mať detskú postieľku pripevnenú k manželskej posteli. V takom prípade je však nutné, aby bola postieľka v približne rovnakej výške ako posteľ. Ak je bočnica spúšťacia, musí mať tiež poistku proti samovoľnému spusteniu. Toto naša postieľka „nedokázala“ a tak, aj keď sme mali postieľku pri našej manželskej, vždy som sa musela za malou načahovať. Neskôr, až začne z postieľky váš malý výmyselník či výmyselníčka vyliezať, oceníte možnosť vybratia tyčiek z bočnice. Večerné „úteky“ z postieľky sa potom môžu stať samozrejmosťou, ale aspoň bezpečnou. Takúto možnosť sme na našej postieľke mali, avšak nestihli sme ju použiť. Dcérenka nás predbehla a sama sa naučila ako „bezpečne“ skákať šípky rovno do manželskej postele.
Kolieska na postieľke sa tiež môžu hodiť pre uľahčenie manipulácie. Samozrejme musí tam byť možnosť ich zabrzdenia. Uistite sa ešte v obchode, či je postieľka po zabezpečení koliesok naozaj stabilná a stojí na mieste. Ja som si túto drobnosť odpustila a zvládla som to aj bez nich. Nápomocnejšie sú šuplíky pod postieľku alebo rôzne odkladacie vrecúška, v ktorých máte vždy všetko potrebné po ruke. Tiež je dobré, keď možno v postieľke zabezpečiť zvýšenú polohu pre deti s gastroezofageálnym refluxom. Aj nás tento „ujo“ reflux navštívil a zostal na „návšteve“ o niečo dlhšie ako dva mesiace. V pôrodnici sme dostali pod matrac špeciálnu zošikmenú podložku. Doma nám pomohli, už si nepamätám presne, tri, či štyri knižné diely Harryho Pottera.
„Vychytávky“ uzatvárajú už len drobnosti, ktoré sa netýkajú priamo postieľky, ale slúžia spolu s ňou. Sem patrí napríklad tzv. hniezdo, mäkučký mantinel, ktorý sa uväzuje dookola vnútornej strany postieľky. Pomáha chrániť dieťatko pred tým, aby si do drevených tyčiek udrelo hlavičku alebo ručičky. Moja dcérka sa, v čase „cestovania po postieľke“, schúlila k mantinelu vždy v niektorom z rohov postieľky. Posteľná bielizeň, plachta a rovnako aj hniezdo, to všetko by malo byť z čistej bavlny. Jaj a ešte vankúšik a prikrývka. Keď si prinesiete miminko domov, najskôr by sa pod prikrývkou stratilo. Zo začiatku postačí aj zavinovačka. A vankúš? Ak chcete zabezpečiť dieťatku správny vývoj chrbtice, tak vankúš pokojne odložte minimálne na rok.
Matrac
Priemerná doba spánku novorodenca je až 20 hodín denne. Okolo druhého mesiaca začína dieťa oddeľovať nočný spánok oddenného. Spanie sa o čosi skracuje, na 14 až 18 hodín denne. Ročné dieťa spáva väčšinou ešte dvakrát denne a spolu je to niečo v rozmedzí 12 až 17 hodín denne. Trojročné batoľa už len 10 až 16 hodín. Prečo práve moje dieťa spĺňalo vždy tú najnižšiu hranicu?
Ale čo som tým chcela povedať? Značnú časť z uvedených spánkových „limitov“ trávia detičky práve v postieľke a to si vyžaduje kvalitný matrac. Matracov, rovnako ako iného sortimentu určeného pre deti, je teraz na trhu od výmyslu sveta. Nech už si zvolíte penové, molitánové, mix kokos – molitán a pod., dôležité je aby bol priedušný a nebol príliš mäkký. V prípade, že plánujete používať monitor dychu, skúste si preveriť aj tento detail, nech sa vyhnete zbytočným planým poplachom.
Postieľka, kolíska, rastúca postieľka?
Váš sen bolo ukladanie a uspávanie dieťatka v kolíske? Ak na tom trváte, aj tento variant je na trhu k dispozícii. Ale vedzte, že ju využijete naozaj krátko. Detičky z nej rýchlo vyrastú, má nižšie bočnice, takže sa stáva aj nebezpečnou a čo potom s ňou? Napokon predsa len budete musieť kúpiť postieľku. Ak teda nechcete klasickú detskú postieľku, je tu potom ešte ďalšie riešenie a síce „rastúca postieľka“. Môže to byť napríklad praktická postieľka s prebaľovacím pultom a šuplíkmi či komodou. Neskôr ju rozložíte na posteľ pre väčšie dieťa, úložný priestor a písací stôl. Na začiatok možno trošku vyššia investícia, ale zasa ušetríte neskôr.
Dokonalú postieľku už máme, ale kam s ňou?
Detská izba? Spálňa? Môže byť aj tam aj tam. Záleží len na vás, čo je pre vás pohodlnejšie. Zámerne hovorím pohodlnejšie, pretože ide aj o to, kde vy sama, ktorá musíte k dieťatku vstávať budete spať. Myslím, že v súčasnosti uprednostní (aspoň v našej krajine) každá mamička blízkosť k svojmu dieťatku. Tá je dôležitá nielen po psychickej stránke, ale ako som už spomenula aj z pohľadu pohodlia. Plánujete dopriať manželovi pokojné noci? Máte v izbičke pre dieťatko pripravenú aj vlastnú posteľ? Potom chápem vašu voľbu, ak umiestnite postieľku práve do detskej izby. No vo väčšine prípadov putuje detská postieľka do rodičovskej spálne v tesnej blízkosti k manželskej posteli. Ešte zostáva pár drobností, na ktoré je tiež potrebné sa pozrieť, kým definitívne určíte kam postieľku postavíte. Postieľka by nemala byť priamo pod oknom či v prievane, ani v blízkosti vykurovacieho telesa. Nemalo by to byť ani v blízkosti nábytku, na ktorý by dieťa neskôr mohlo vyliezť. V dosahu by nemali byť žiadne predmety, ktoré by drobec mohol na seba stiahnuť. Nebezpečenstvo predstavujú tiež záclony alebo závesy, preč od nich. Na nič som nezabudla? Aaa, predsa, ešte jedna „elektrická“ záležitosť. Pozor kde sú elektrické zásuvky! Pchať pršteky do malých otvorov je strašná zábava....
S postieľkou „cez hory“
Moja obľúbená. Tá naša toho prežila hodne. A koľko toho precestovala ... Aká panika, vždy keď sme sa niekam chystali? Používali sme ju totiž aj keď spala dcérka u starých rodičov, takže ak sme mali namierené na výlet, nesmeli sme zabudnúť „skočiť“ pre postieľku k babine a dedinovi. Ak plánujete používať cestovnú postieľku aspoň tak často ako my (cca 4 – 6 nocí za mesiac) oplatí sa dokúpiť matrac. Tie, ktoré sú priamo v postieľkach sú dosť tenké, tvrdé a nízko pri zemi. Super vec, ak má postieľka aj otvárateľný bok na zips. Získate tak kúpou postieľky 2v1, pretože ju ľahkou použijete aj ako ohrádku alebo pre väčších „indiánov“, po zakrytí, ako perfektný stan. Medzi cestovnými postieľkami sa tiež nájde „ferrari“. Ľahšia konštrukcia, lepšia stabilita, dve alebo aj tri polohy výšky matracu, dá sa k nim dokúpiť prebaľovací pultík, sieťka proti hmyzu, hrázdičky...
Mamička Baška