Ako často sterilizovať detské fľaše a vyvárať cumlíky?

Pomôcky na kŕmenie si žiadajú špeciálny prístup. Prečo? Novorodenci nemajú dostatočne vyvinutú imunitu, preto im hrozí mikrobiálna nákaza. Detské fľaše a cumlíky je preto potrebné dôkladne zbaviť nečistôt. Ako sa o nich starať?

Imunita novorodencov sa vyvíja postupne, preto je potrebné dodržiavať prísne hygienické postupy najmä pri potrebách na kŕmenie, ktoré detičky vkladajú do úst alebo s nimi prichádzajú často do kontaktu. Základom prevencie mikrobiálnej nákazy je pravidelná a dôsledná sterilizácia všetkých pomôcok na kŕmenie vrátane dojčenskej fľaše a cumlíkov a to najmä počas prvých 12 mesiacov života.

detská-flaša-na-mlieko-kociky.sk

Aby bruško nebolelo

Trápi vaše dieťatko často bruško? Príčinou môžu byť nielen koliky, ale aj nedokonalo umyté detské fľaše alebo cumlíky. Tie môžu mať na svedomí dokonca aj silné hnačky a zvracanie. Novorodenci sú na akékoľvek nákazy a infekcie oveľa náchylnejší ako staršie deti. Teplé mlieko podávané z fľaše je pre mikróby živnou pôdou, preto je dôležité pred každým kŕmením detskú fľašu a cumeľ sterilizovať. Ako dlho je to potrebné? Vo veku približne šiestich mesiacov, kedy sa začne dieťa plaziť a liezť, ochutnáva všetko, čo mu príde do cesty. To je moment, kedy už každodenná sterilizácia nie je potrebná, doslova je zbytočná. Dôležité je umývať pomôcky na kŕmenie horúcou vodou a prostriedkom určeným na umývanie detského riadu. Hubku, ktorú na umývanie detských vecí používate, majte vyhradenú výlučne len na ne. Raz za čas je však dobré detské fľaše a cumle vysterilizovaťAko sterilizovať a vyvárať?

Pred samotnou sterilizáciou je nutné pomôcky na kŕmenie starostlivo vyčistiť a až potom ich sterilizovať. Nestačí ich ponoriť do hrnca a jednoducho nechať prevrieť. Fľašky je potrebné najprv umyť horúcou vodou, prostriedkom na riad, cumle obrátiť naruby a ak sú zvnútra „slizké“, zbaviť ich nánosu soľným roztokom a opláchnuť.detské-flaše-na-mlieko-kociky.skVyberte si z troch spôsobov sterilizácie

Klasikou a najstarším postupom je vyváranie. Použite naň nerezový hrniec, naplňte ho vodou a ponorte doň všetky predmety na sterilizáciu. Prikryte pokrievkou, priveďte do varu a varte 5 až 10 minút. Po uplynutí času veci vytiahnite, položte na suchú utierku a nechajte vychladnúť. Ak sa vám nechce sterilizovať vodou, skúste elektrický parný sterilizátor. Ten detské fľaše a cumle vysterilizuje približne do desiatich minút, no pripravte sa na vyššiu počiatočnú investíciu do tohto pomocníka. Službu vám urobí aj mikrovlnná rúra. Stačí, ak si kúpite sterilizačný box, ktorý potom vložíte do mikrovlnky s trochou vody a všetkými predmetmi, ktoré chcete sterilizovať. Proces trvá približne päť minút a v závislosti od výrobcu nájdete viacero možností. Počuli ste už o sterilizácii za studena? Je rovnako účinná, len sa používa menej. A ako na ňu? Do nádoby so studenou vodou sa ponoria všetky predmety a pridá sa špeciálna tableta alebo roztok. V tejto zmesi necháte pomôcky štvrť až pol hodiny, za ten čas prípravok pôsobí. Tento spôsob je ideálny napríklad na cestách, keď nemôžete použiť predchádzajúce metódy. Nepodceňujte dôležitosť sterilizácie, pri novorodencoch a deťoch do pol roka je kľúčová. Ohrozovať zdravie vašich detí sa rozhodne neoplatí.