Každá mamička si užíva, keď chystá šatník pre svojho drobčeka. Máte termín pôrodu v zimnom mesiaci? Obliekanie bábätka bude zdĺhavé, ale podstatné je, že mu vďaka vrstvám oblečenia bude príjemne teplo.
Zimný šatník novorodenca do interiéru aj exteriéru
Prvé týždne po príchode z pôrodnice budete pravdepodobne baliť svoje bábätko do perinky. Odporúčajú to aj pediatri. Bábätko leží na pevnom podklade, aj keď ho beriete do náručia, čo je výborné pre jeho chrbticu. V zimných mesiacoch určite treba dieťatku obliekať pančuchy, tielko a tričko na dlhý rukáv. Či to budú dupačky alebo tzv. body doplnené o tepláky alebo polodupačky, je len na vás. Keďže bude novorodenec väčšinu dňa v perinke, bude mu príjemne teplo.
Ako zistiť, kedy je dieťaťu zima?
Je to veľmi jednoduché – stačí mu dať dole pančuchy/ponožky a chytiť mu chodidlá. Už v pôrodnici vás isto naučili, aké je dôležité, aby malo bábätko teplé nožičky. Keď sú studené, obdarte ho ešte jednou vrstvou oblečenia – na body svetrík, na nohy ešte jedny teplé ponožky. Ak sa bábätko už v perinke nenosí, lebo sa do nej nezmestí, svetrík a teplé ponožky by mali byť samozrejmosťou. V interiéri nie je nutné dávať novorodencovi čiapočku. Výnimku tvoria prípady, ak vetráte a máte prievan alebo je bábätko okúpané a potrebuje sa zahriať.
A čo zimné prechádzky s novorodencom? Základnou podmienkou je kočík s hlbokou vaničkou, teplučký fusak, zimný kabátik, čiapka, šál a rukavice. Kabátik môžete nahradiť aj zimným overalom. To, ako dieťatko oblečiete do kočíka, závisí aj od materiálového spracovania fusaku. Je rozdiel baliť dieťatko do ovčej vlny a do flaušu. Na zimné cestovanie autom voľte tenšie kabátiky, pretože v aute bude zapnuté vykurovanie. Nikdy nie je od veci mať poruke aj deku, ktorou zakryjete dieťatku nožičky. Odborníci však radia aj to, aby sme dieťatku v aute kabátik nenechávali, a už vôbec nie rozopnutý. Oveľa bezpečnejšie je vo vykurovanom vozidle dieťatko vyzliecť a zabaliť do fusaku vhodného do autosedačky.
Obliecť bábätko v zime nie je umenie
Hovorí sa, že novorodenca by sme mali obliekať vždy o jednu vrstvu naviac ako máme my. Ak teda máme tričko s krátkym rukávom, bábätku dáme tričko s dlhým rukávom. Ak máme tenký pulóver, dieťatko musí mať dva. Podľa toho sa riaďte vnútri aj vonku. Ako obliecť novorodenca v zime teda nie je vôbec žiadna veda, skôr je to otázka praxe a skúseností. A navyše – sami svoje ratoliestky poznáte najlepšie. Ak sa klepú od zimy, len čo ich vytiahnete z perinky, potom sa pravdepodobne budete musieť viac usilovať o ich tepelný komfort.
Ako ešte zistiť, či dieťatku nie je zima? Určite vás na to už upozornili aj vaše mamičky či babičky. Dieťatko má štikútku? Je mu zima alebo sa pocikalo! Má studené ruky! Nie je mu náhodou zima? Chúďa drobček, nevie zaspať. Asi by bolo najlepšie zabaliť ho deky, lebo mu je zima... S týmito vyjadreniami sa stretne každá čerstvá mamička. Nikdy sa však neurazte, nikto vám nič nehovorí iba preto, aby vás nahneval či sa vyvyšoval. Berte to tak, že tieto ženy vychovali aj vás, a pozrite sa, čo z vás vyrástlo! J
Kočíkovanie v zime dovolené
Zistili ste, že váš drobček spinká najlepšie počas kočíkovania? Možno to nie je ani tak preto, že sa v kočíku natriasa alebo sa mu páči na vzduchu, ako pre to, že je mu príjemne teplo. Pred odchodom von totiž ešte viac dbáme o to, aby maličkým nebolo zima. Ako dlho ale v zime kočíkovať alebo nechať dieťatko na studenom vzduchu? Na toto existuje asi jediná odpoveď. Keď vidíte, že sa dieťa najlepšie vyspí v kočíku na balkóne, na terase alebo počas prechádzky mestom, jednoducho to treba využiť a zbytočne ho nebudiť príchodom na teplo. Keby dieťaťu bolo zima, určite by nespalo tri hodiny v kuse. Navyše si do priestoru vaničky kočíka nadýcha teplý vzduch, takže ho chlad prichádzajúci zvonka vôbec nevyštípe.