Narodenie bábätka je veľkou udalosťou a prináša so sebou množstvo nových situácií, najmä pre mamičky, ktorým sa narodilo prvé dieťatko a ešte nemajú skúsenosti. Jednou zo základných vecí, ktoré treba ovládať, je prebaľovanie. Nie je to nič zložité, takže žiaden strach, zvládne to naozaj každý!
Ako často dieťatko prebaľovať?
Neexistuje na to ideálny vzorec, no ideálne je meniť plienku po každom vyprázdnení. Je to nevyhnutné z hygienických a zdravotných dôvodov, kvôli riziku vzniku zaparenín. Dieťa rodičom oznamuje mokrú plienku obvykle plačom, no stáva sa, že niektorým deťom tento nekomfort až tak nevadí a neplačú. Čo sa týka prebaľovania a dojčenia, existujú dve skupiny mamičiek. Tie, ktoré odporúčajú prebaliť bábätko ešte pred dojčením, a tie, ktoré zastávajú názor, že je lepšie prebaľovať po dojčení, pretože bábätko sa veľmi často vyprázdni práve až po kŕmení. Vyskúšajte oba varianty a zistite, čo je pre vaše bábo najlepšie na základe vlastných skúseností. V prípade novorodencov a malých detí je prebaľovanie témou číslo jeden, v tomto období života deti špinia plienky v podstate neustále. Novorodencov je potrebné prebaľovať častejšie, všetko však závisí najmä od toho, ako vaše dieťa na mokrú plienku reaguje. Má vaše dieťa citlivú pokožku a sklon k podráždeniu alebo ekzému? Kontrolujte a meňte mu plienku častejšie.
Nepodceňujte prípravu
Vopred si pripravte veci, ktoré budete na prebaľovanie potrebovať. Nesmie chýbať prebaľovacia podložka (umývateľná alebo jednorazová), jednorazové alebo látkové plienky, detský krém na ošetrenie kože proti zapareninám, vlhčené obrúsky pre deti (ak sa rozhodnete opláchnuť detský zadoček vodou, nebudete vlhčené obrúsky potrebovať), látková plienka na osušenie zadočka bábätka. Rodič, ktorý ide prebaľovať bábätko, by si mal najskôr umyť ruky.
Takto postupujte pri prebaľovaní
Je potrebné pripraviť prebaľovaciu podložku a položiť na ňu bábätko. To vyzlečte tak, aby ste mohli vymeniť plienku. Rozbaľte plienku na bábätku. Bábätko chyťte za členky a mierne ho za členky nadvihnite, dostanete sa tak ku všetkým miestam na koži, ktoré musíte očistiť. Novorodenci a malé deti sa veľmi často začnú vyprázdňovať práve vo chvíli, keď im rozbalíte plienku, preto buďte v strehu. Pokakanému bábätku utrite najskôr zadoček pri spodnej časti plienky. Potom plienku položte pod zadoček vášho dieťatka. Vlhčenými obrúskami opatrne ale starostlivo zotrite všetky nečistoty. Ak prebaľujete dievčatko, vždy nečistoty utierajte smerom ku konečníku, nikdy nie naopak! Chlapčekovi nadvihnite semenníky a poriadne očistite kožu vo všetkých záhyboch. Pripravenou látkovou plienkou osušte miesta, ktoré ste čistili vlhčenou vreckovkou. Vezmite novú plienku, rozbaľte ju a vložte pod zadoček bábätka. Kožu bábätka v plienkovej oblasti ošetrite jemným detským krémom proti zapareninám. Vrchnou časťou plienky prikryte bábätko po bruško. Postranné časti plienky zalepte.
Hotovo, bábätko je prebalené!
Oblečte mu pohodlné detské oblečenie. Odporúčame mamičkám a oteckom, aby sa so svojím bábätkom počas prebaľovania rozprávali. Hovorte jemným hlasom, usmievajte sa na bábätko a čoskoro sa dočkáte spokojnej odozvy vášho drobčeka.
Na toto si dajte pozor!
Aj keď sa zdá, že počas prebaľovania dávate na dieťa maximálne pozor, stane sa, že musíte na pár sekúnd odbehnúť. To sú presne tie momenty, kedy sa stáva najviac detských úrazov! Ak prebaľujete svoje bábätko na prebaľovacom pulte alebo na vyvýšenej podložke, nikdy ho nenechajte bez dozoru! Ak by sa napríklad otočilo a spadlo z väčšej výšky, môže sa vážne zraniť. Aj keď si hovoríte, že vaše bábätko sa ešte otáčať nevie, nikdy neviete, kedy to príde. Môže to byť práve počas tých pár sekúnd, ktoré ho necháte osamote.