Zdravé jedlá a prvé príkrmy - s ktorými potravinami počkať a ktoré príkrmy zaradiť ako prvé

Viete, kedy je ideálny čas na prvé príkrmy? Vo všeobecnosti platí, že deťom, ktoré boli plne dojčené, môžete podávať príkrmy od ukončeného 6. mesiaca života. Deťom na umelej výžive je možné podávať prvé príkrmy od ukončeného 4. mesiaca života

Zdravá a vyvážená strava plná vitamínov, minerálov a živín by mala byť samozrejmosťou už od útleho veku dieťaťa. Prinášame vám veľký prehľad príkrmov pre bábätká s prehľadnou tabuľkou vhodných potravín podľa veku dieťaťa

Detské jedálenské potreby, ktoré vám nemôžu chýbať

Predtým, než začnete dieťa pomaly učiť na príkrmy a nové jedlá, nesmie vám chýbať detská stolička na kŕmenie. V prvom rade by mala byť stabilná, bezpečná a dieťa by sa v nej malo cítiť pohodlne, aby sa mohlo v pokoji najesť. Detská stolička sa vo všeobecnosti odporúča od 6. mesiaca. Ideálne je vybrať si takú, ktorá sa dá prispôsobiť rýchlemu rastu dieťaťa. 

 

Veľkými pomocníkmi sú aj ohrievače fliaš, ktoré vám uľahčia ohrievanie mlieka a príkrmov na prijateľnú teplotu. Ich pomoc spočíva v tom, že ich môžete používať kdekoľvek, či už ste doma alebo na návšteve u starých rodičov. K nemenej dôležitým potrebám patria aj sterilizátory fliaš, vďaka ktorým budú fľaše na kŕmenie vždy hygienicky čisté bez baktérií či plesní. Prípravu príkrmov vám uľahčia aj praktické mixéry s parnými varičmi. Klasicky by ste varením jedla pre vašu ratolesť strávili veľa času, no mixér si s tým poradí za vás a vy sa môžete v pokoji venovať svojmu dieťaťu. Nevyhnutnosťou je aj veselý detský riad, s ktorým sa kŕmenie premení na zábavu! 

Ako začať s príkrmami?

Nové potraviny treba do jedálnička zavádzať postupne a nemýliť dieťa s viacerými druhmi naraz. Dieťa sa musí s novými chuťami pomaly zoznámiť, takže začnite s malými množstvami. Zo začiatku budete mať zrejme pocit, že to trvá celú večnosť. Určite však na dieťa netlačte. Ideálne je začať s mrkvovými či zemiakovými príkrmami, ktoré nemajú výraznú chuť. Keď si dieťa zvykne, môžete pridať aj hrášok, tekvicu a nižšie vypísané potraviny. Zeleninu po uvarení roztlačte vidličkou, alebo rozmixujte na hladkú kašu.

4. až 6. mesiac

Nasledujúce potraviny sa odporúčajú zaradiť približne od 6. mesiaca, v prípade detí na umelej výžive ich môžete zaradiť už v 4. mesiaci.

Zelenina: mrkva, batáty, zemiaky, cuketa, mladý hrášok, brokolica, zelená fazuľka, karfiol,  petržlen, tekvica

Ovocie: banán, broskyňa, jablko, marhuľa, hruška

Živočíšne potraviny: kuracie, morčacie, králičie mäso, maslo

Obilniny a strukoviny: naturálna ryža, kukurica, kukuričná krupica, pohánka, ovsené vločky 

7. až 8. mesiac

V tomto období môžete dieťaťu začať podávať napríklad cestoviny s mäsovou omáčkou. V siedmom mesiaci je dôležitý prísun železa, na ktoré je bohaté hovädzie mäso. Taktiež je to skvelý čas na prípravu obilninových kaší ideálne z materského alebo umelého mlieka a zaradenie lepku do stravy - pozor na postupné zavedenie  tohto alergénu do jedálnička - začnite s príkrmami ktoré obsahujú quinou, špaldu a ovos a až nakoniec zaraďte pšenicu.

V tomto období je vhodné začať s "ochutnávaním" lepku, aby sa organizmus dieťaťa dokázal v budúcnosti prispôsobiť na obilninovú stravu, na vytvorenie odolnosti a schopnosti stráviť lepok.

 

Zelenina: zelená fazuľka, hrášok, zelené šaláty, fenikel, pór

Ovocie: slivky, melón, nektarinka, čerešne, čučoriedky

Živočíšne potraviny: uvarený vaječný žĺtok, chudé teľacie a hovädzie mäso, probio jogurt

Obilniny a strukoviny: červená šošovica, bezvaječné cestoviny, špalda, bulgur, quinoa, ovos, pohánka 

Bylinky: majorán, pažítka, ligurček, kôpor, rasca

9. mesiac

Zelenina: čínska kapusta, šalát, špargľa

Ovocie: bobuľové (černice, maliny, brusnice)

Živočíšne potraviny: chudé bravčové mäso, domáce druhy rýb, tvaroh, mozzarella

Obilniny a strukoviny: hnedá šošovica, pšenica, raž, pečivo, chlieb,

10. až 12. mesiac

Zelenina: špenát, cvikla, kaleráb, rukola, 

Ovocie: ananás, mango, papája, hrozno bez jadierok

Obilniny a strukoviny: skúšame všetky druhy pečiva, hrach, tofu

Živočíšne potraviny: kravské mlieko, kyslá smotana, jogurt, cottage syr

Bylinky a koreniny: vanilka, koriander, škorica, klinčeky, bazalka, bobkový list

1. rok a viac

 

Zelenina: cesnak, cibuľa, kel, baklažán, paprika, hlávkový šalát, paradajky, kapusta, reďkovka

Ovocie: citrusy a exotické ovocie, jahody, egreše

Živočíšne potraviny: tvrdé syry, vaječný bielok, med

Obilniny a strukoviny: všetky druhy fazule, cícer, kakao, kokos

Bylinky a koreniny: tymián, oregáno 

Obdobie od 13. do 18. mesiaca

V tomto čase si už deti pomaly zvykajú na klasickú stravu pre dospelákov (zeleninové polievky, hlavné mäsové jedlá s prílohou, jogurty a veľa ovocia a zeleniny). Dieťa sa už dokáže kŕmiť lyžičkou a zvyčajne už má svoje obľúbené pokrmy. 

Myslite na to, že deti do troch rokov by nemali vôbec jesť údeniny a polotovary, vnútornosti, hríby, ochutené mliečne výrobky, tavené syry, priemyselne spracované pochúťky (čipsy, cukríky, keksíky,...), sladené nápoje, vyprážané jedlá, pikantné a výrazné koreniny