Bezpečnostný tehotenský pás do auta: Prečo by ste ho mali používať?

Ak čakáte bábätko, bezpečnosť by pre vás mala byť na prvom mieste. Možno ste o ňom doteraz neuvažovali, no veľkú službu v rámci možnej prevencie a ochrany, vám urobí práve tehotenský pás do auta. Neviete, na čo presne slúži a ako ho používať?

Niektoré ženy si ho nemôžu vynachváliť, iné ho považujú za zbytočnosť. Prieskumy uvádzajú, že až 70 % vážnych úrazov tehotných žien je spôsobených pri autohavárii. Ak dôjde k nárazu počas šoférovania, môže byť na gravidnú ženu vyvinutý tlak, ktorý je schopný poškodiť plod alebo dokonca spôsobiť i potrat. Tehotenský pás do auta by tejto tragédii mal zabrániť. Odborníci ho odporúčajú používať už od druhého mesiaca tehotenstva. Tehotenský pás do auta ženu čakajúcu dieťa určite ochráni oveľa viac ako pás, ktorý v aute je. Ak jazdíte autom často a pravidelne, mali by ste si tehotenský pás do auta zaobstarať. Pomôcka sa vyrába pre vozidlá so systémom isofix, rovnako tak pre autá bez neho. Používať ho tak môžete aj keď máte staršie vozidlo, i novšie, stačí sa vždy riadiť pokynmi v návode, aby ste túto bezpečnostnú pomôcku uviazali správne.tehotenský-pás-do-auta-kociky.sk

Ako sa správne pripútať pomocou tehotenského pása?

Postupujte podľa návodu. Pravidlom je, že ramenný pás má prechádzať cez hrudník medzi prsiami. Jeho spodnú časť by ste mali umiestniť čo najnižšie pod brucho. Ak by ste si pás neupevnili pod bruškom, mohol by v prípade nárazu vyjsť smerom nahor a ohroziť tak bábätko. A práve stabilizácia pása pod bruškom je to najdôležitejšie, na čo pri ňom musíte dbať. Tehotenský pás by vás v žiadnom prípade nemal tlačiť, nemali by ste ho však pripútať ani príliš navoľno, má byť upevnený „tak akurát“. Vzdialenosť medzi volantom a tehotenským bruškom by mala byť minimálne 25 cm. Tehotenský pás by ste mať uviazaný aj v prípade krátkej cesty, no od tretieho trimestra je vhodnejšie nešoférovať a nechať sa voziť. Nebojte sa pás používať. Ochránite tak pred prípadným rizikom seba i bábätko.