Čo robiť, keď dieťatko bolí bruško?

Všetci rodičia poznajú ten pocit bezmocnosti, keď ich dieťatko trápi nadúvanie, usedavo plače a nedá sa utíšiť. Ako bolestiam bruška predchádzať, dá sa zmierniť či odstrániť samotné trápenie?

Bolesti bruška patria k najčastejším dôvodom, prečo rodičia novorodencov, batoliat a malých detí vyhľadajú detského lekára. Dojčenské bolenie bruška je väčšinou spôsobené nedostatočne vyvinutým tráviacim ústrojenstvom a črevami, ktorá si na stravu musia najprv zvyknúť.

Obdobie „kolík“ a vetrov

Prichádza okolo mesiaca veku, a keď ním spolu s dieťaťom prechádzate, zdá sa byť nekonečné. Prvé týždne alebo mesiace bývajú sprevádzané nadmernými vetrami a kolikami, ktoré deťom i rodičom nedajú spať. Dôvodom býva nadúvanie, ktoré spoznáte podľa nekončiaceho, usedavého plaču, ktorý býva spojený s kŕčovitým „krútením“ sa bábätka a naťahovaním nožičiek. „Koliky“ sú však v prvých troch mesiacoch života dieťaťa bežným javom, nakoľko črevná mikroflóra sa bábätkám začína tvoriť až po príchode na svet. Čo robiť? Dojčiace mamičky by mali prispôsobiť svoj jedálniček nárokom bábätka. Vyhnúť sa strukovinám, pikantným jedlám, kapuste a iným surovinám, ktoré nadúvajú. Nie je na škodu obohatiť stravu o probiotiká, ktoré mikroflóru posilňujú. Ak mamička nedojčí, môže špeciálne probiotiká pre dojčatá pridávať dieťatku do umelého mlieka. U niekoľkomesačných detičiek nie sú ničím neobvyklým ani hnačky. Často ich spôsobuje zmena jedálnička alebo bežné infekčné ochorenie či bakteriálna viróza. Zbystrite pozornosť len vtedy, ak sa hnačka často opakuje. Mohla by signalizovať alergiu na kravské mlieko či lepok. U starších detičiek býva spúšťačom bolestí bruška nevhodná strava, neznášanlivosť niektorých potravín alebo nedostatok tekutín.

bolesti-bruška-u-detí-kociky.sk

Skúste osvedčené recepty na bolesť bruška

Zaručeným spôsobom ako dieťatku uľaviť od bolesti bruška, je masáž. Použite na ňu detský olejček alebo krém, ktorý zmierňuje bolesti bruška novorodencov a jemne ním masírujte bruško v smere hodinových ručičiek. Krúživými pohybmi pomôžete črevám zbaviť sa nežiaducich plynov, ktoré spôsobujú nadúvanie a kŕče. Skúsiť môžete aj teplý obklad alebo hrejivý kúpeľ. Pomôže vám, ak nahrejete plienku alebo na bruško priložíte termofor. Mnohé mamičky nedajú dopustiť ani na cvičenie s nožičkami. Položte si bábätko oproti vám na chrbát a pomaly mu pokrčte nožičky smerom k brušku a znova ich pomaly uvoľnite, čím uľahčíte odchod plynov. Obľúbená je aj poloha „na tigríka“, počas ktorej bábo leží na bruchu na vašom predlaktí a vy ním jemne kolíšete. Nezaberá? Skúste rektálnu rúrku – mäkkú gumenú hadičku, ktorú jemne vsuniete do konečníka, čím buď vyvoláte stolicu alebo odchod vetrov a značne dieťatku uľavíte. Uvarte drobčekovi aj feniklový čaj alebo mu skúste naservírovať niekoľko lyžičiek odvaru z rasce. Ak nič nezaberá, vydajte sa do lekárne a kúpte svojej ratolesti probiotiká alebo kvapky, ktoré pomáhajú zmierniť prejavy koliky. Vyskúšajte ich viacero a nájdite tie, ktoré vášmu potomkovi pomôžu zmierniť bolesti spojené s nadúvaním.

cvičenie-s-dieťatkom-pri-bolestiach-bruška-kociky.sk

Niekedy pomôže len čas

Nejdeme vás strašiť, niekedy však jediné, čo pomôže, je čas. Mnoho detí musí z kolík jednoducho vyrásť. Potešíme vás, nebude to trvať dlho, v troch až štyroch mesiacoch veku sa deti obvykle bolestí bruška zbavia. Pomôže viac pohybu, posilnenie tráviaceho traktu a tiež spevnenie brušných svalov.