Čo si zobrať so sebou do pôrodnice?

kociky-postielka-9Deväť mesiacov? Zdá sa to nekonečne dlho? Väčšina mamičiek by pravdepodobne odpovedala ÁNO. Ale keď sa na to pozrieme spätne, uletí to rýchlo. Možno až na ten posledný mesiac, kedy už začínate byť unavené zo stále väčšieho bruška a neviete sa dočkať, kedy sa drobček vypýta na svet. Každopádne, posledné týždne už nechodíte do práce a tak je čas chystať nielen výbavičku pre dieťatko, ale aj veci do pôrodnice. Nechávať to na poslednú chvíľu nie je veľmi rozumné. Veď to môže prísť v ten najneočakávanejší okamih. Väčšina pôrodníc vám umožní pred pôrodom pozrieť si pôrodnú sálu, izby, možno poskytnú aj krátku inštruktáž alebo zoznam toho čo si máte so sebou priniesť, prípadne sa to dá nájsť na ich webových stránkach. Niekde požičiavajú veci pre detičky, košele a župany pre mamičky, vložky, pár plienok a pod.

 

No sú aj také nemocnice, kde si musíte priniesť úplne všetko od zubnej kefky až po príbor.  Aby ste aj túto prípravu hravo zvládli, ponúkame vám malú pomôcku, čo všetko si treba vziať, aby ste na nič nezabudli, aby vám nič nechýbalo. Hlavne sa pýtajte, pýtajte, pýtajte a podľa toho, čo vám povedia v nemocnici, si upravíte nami poskytnutý „ťahák“.

Doklady!

Schválne ich uvádzam ako prvé, pretože všetko ostatné sa dá doriešiť aj keď to bude stáť manžela zbytočnú cestu tam a späť. Tehotenskú knižku, preukaz poistenca nosíte so sebou počas celého tehotenstva, takže do pôrodnice by s vami mali tieto dva doklady putovať automaticky.
Okrem toho je samozrejmosťou občiansky preukaz. Ďalšími dôležitými dokladmi sú sobášny list (postačuje neoverená kópia) alebo vyhlásenie o otcovstve z matriky (v prípade, že nie ste zosobášení a chcete, aby dieťa nieslo hneď po narodení priezvisko otca). Okrem toho nezabudnite tiež na telefonický kontakt na svojho pôrodníka či pôrodnú asistentku, ak ste dohodnutí, že budú pri pôrode. Niektoré mamičky majú pripravený pôrodný plán, takže ak sa ho chcete držať a nemocnica túto možnosť akceptuje, najlepšie spravíte ak ho budete mať zbalený už v taške. Dokladové „povinnosti“ uzatvára meno a adresa pediatra, ku ktorému chcete po narodení dieťatka chodiť, budú sa vás na to v nemocnici pýtať.

Ešte taká drobnosť. Neurobte rovnakú chybu, akú som spravila ja. V tehotenskej knižke som mala uložené aj všetky obrázky z ultrazvuku. Keď som odchádzala domov a podpisovala prepúšťacie správy úplne mi to vyfučalo z hlavy, keďže tehotenskú knižku späť nedostanete. Spomenula som si na to až doma. Našťastie, keď som bola na prvej kontrole, spýtala som sa na to svojho lekára. Bolo to na poslednú chvíľu, nemocnica drží informácie o pôrode vo svojom archíve len dva mesiace, už by som sa k tej krásnej pamiatke nikdy nedostala.

Oblečenie pre mamičku

Ako som už spomenula, záleží od konkrétnej nemocnice. V prípade, že si naozaj musíte zobrať úplne všetko, tak za oblečenie rozhodne nesmie chýbať:

  • Nočná košeľa– 2 – 3 ks, no majte doma pripravenú ešte nejakú rezervu (rátajte s tým, že po pôrode sa môžete vo zvýšenej miere potiť, môže vás ogrckať bábätko a pod.). Na samotný pôrod zvyknú dávať nemocnice ich košele, keďže zvyčajne je po pôrode táto košeľa už nepoužiteľná  (aj keď dnešné pracie prostriedky dokážu zázraky, ako nám reklamy tvrdia). Kvôli dojčeniu je dôležité, aby sa dali vpredu rozopnúť. V jednej z bratislavských pôrodníc, kde som rodila ja, dávali mamičkám ich košele, ale neboli k dispozícii stále, preto som bola napokon rada, že som mala so sebou aj svoje. Preplnená taška sa v tomto prípade oplatila :).
  • Župan – veľmi praktický, najmä na presúvanie po chodbách, pri návšteve či v zimných mesiacoch, keď vám môže byť chladno. Úprimne, za seba vravím, že to bolo fajn, aspoň som v ňom troška schovala ešte stále veľké brucho. :)
  • Ponožky – min. 3 páry. Mne samotnej bolo na pôrodnej sále zima na nohy, takže moja  sestra (vlastná sestra ;) ) cupkala do tašky pre jedny ponožky .
  • Nohavičky – 5 ks voľnejších bavlnených nohavičiek alebo pružných sieťových z predajne zdravotníckych potrieb. Lekári vám odporučia na posteli byť bez nich, no na pohyb po chodbách sa zídu... Moje odporúčanie: určite si ich zoberte, s tými „gigantickými“ vložkami sa bez nohavičiek chodí naozaj zle. :)
  • Podprsenka na dojčenie – ich používanie  je počas pobytu v nemocnici individuálne, ale radšej ich mať ako nie. Toľko miesta nezaberú a ak vás budú náhodu prsia plné mliečka ťažiť, alebo vám bude mliečko medzi kojeniami trocha tiecť, dáte si podprsenku, do nej vložíte prsné vložky a je po probléme, nebude mokrá nočná košeľa.
  • Papuče a gumené šľapky – papuče voľte také, aby sa nešmýkali alebo vám neboli nejako veľké a nepotkli sa v nich. Šľapky zasa odporúčam do sprchy. Pomôže vám to vyhnúť sa získaniu „darčeka“ v podobe plesňového ochorenia nôh.
  • Na cestu domov – domov môžete ísť v tom v čom ste prišli. Samozrejme, ak vám po ceste neodtiekla plodová voda alebo sa inak nezašpinili. V opačnom prípade inštruujte manžela nech vám prinesie nejaké „tehu“ veci, pretože oblečenie, ktoré ste nosili pred tehotenstvom s najväčšou pravdepodobnosťou na seba ešte „nenatiahnete“. Tomuto som nechcela uveriť, no je to tak. Pochopila som to, keď som na jednej z mojich predpôrodných návštev videla mamičky, ktoré sa práve chystali domov. Teda moje rozhodnutie nechať si priniesť trakové rifle, ktoré som nosila asi tak do konca šiesteho mesiaca (ja som mala naozaj veľkééé bruško) bolo skutočne múdre.

Hygienické potreby

  • vložky – minimálne dve balenia, ale nie hocijaké, ultratenké či parfumované, ale tzv. gynekologické (dostať v každej lekárni). K tomu si rovno vypýtajte jednorazové podložky pod pacienta (spotrebujete približne 3 – 5 ks) a vložky do podprsenky (aby ste nemali neustále mokrú podprsenku alebo nočnú košeľu).
  • toaletné potreby – zubná pasta + kefka, mydlo (najlepšie neparfumované kvôli bábätku), šampón, krém na tvár, hrebeň, toaletný papier (2ks), papierové vreckovky, uteráky (tiež aspoň 2ks), môže sa zísť aj manikúra
  • jelení loj (počas pôrodu môžete mať extrémne vysušené alebo aj popraskané pery)
  • žiletka/holiaci strojček - na holenie pred pôrodom. Istota je istota, nebudete sa predsa holiť s nejakou „erárnou“ žiletkou...

Oblečenie pre bábätko

Väčšina pôrodníc poskytuje deťom oblečenie počas ich pobytu v nemocnici. Ak však trváte na tom svojom, potom treba rátať aspoň s takýmto zoznamom:

  • 3 – 5 ks body alebo dojčenské košieľky (veľkosť 56)
  • 3 – 5 ks polodupačky (pre ľahšiu manipuláciu s dieťatkom – veľmi praktické hlavne pre prvorodičky, ktoré sú v obliekaní „začiatočníčky“ ;) ), či dupačky
  • bavlnenú čiapočku a rukavičky (chránia pred poškriabaním)
  • aspoň 2ks bavlnený svetrík (veľkosť 56 – 62)
  • 2 ks bavlnených ponožiek alebo „capačky“
  • 2 – 3 ks látkové (bavlnené) plienky
  • balík jednorazových plienok (pre novorodencov alebo 3-5 kg) a vlhčené obrúsky  na zadok
  • rybaciu masť na zadoček
  • na cestu domov – pripravte si samostatnú tašku, ktorú vám manžel prinesie až pôjdete z pôrodnice domov. Je zbytočné aby ste ju mali počas celého pobytu v nemocnici. Taška pre bábätko by mala obsahovať: 2 ks látkové plienky + poštolkové nohavičky najmenšej veľkosti, 2 ks  jednorazové plienky, body, dupačky, svetrík, čiapku (podľa ročného obdobia), v zime aj overal (a fusak, ak budete viezť dieťa vo vaničke z kočíka), deku alebo zavinovačku, autosedačku (naštudujte si už vopred ako ju správne zapnúť).

Ostatné „drobnosti“      

Lieky – ak nejaké užívate pravidelne,  môžete pribaliť aj nosné kvapky alebo sprej s obsahom morskej vody (použijete ich, ak sa vám počas pôrodu bude
zdať, že máte upchatý nos), masť na hemoroidy (nemusíte nimi trpieť,no pri pôrode sa často objavujú), masť na popraskané bradavky (môže ju manžel kúpiť aj dodatočne podľa toho ako sa vám bude dariť s dojčením), hroznový cukor (dodá vám energiu, keďže počas pôrodu nemôžete jesť ani piť – vrelo odporúčam, veľmi mi to pomohlo)

  • miska na polievku, príbor, pohár/šálka (ak vám povedali, že v nemocnici vám tieto veci neposkytnú)
  • mobilný telefón + nabíjačka
  • fotoaparát/kamera
  • MP3
  • nafukovacie koleso (pomôže v prípade väčšieho poranenia, keď sa vám bude zle sedieť) – plne súhlasím, využila som ho ešte aj chvíľku po návrate domov
  • iné pomôcky, ktoré by vám mohli odľahčiť kontrakcie (spýtajte sa čo vám nemocnica povolí – napr. fitlopty, tie však zvyknú mať)
  • odsávačka na mlieko - nie je nevyhnutnosť, môžu vám ju aj požičať
  • monitor dychu – ak máte v pláne si ho kúpiť. Je to pre váš väčší pokoj. Najskôr sa však opýtajte, či sa nedá požičať priamo v nemocnici za poplatok, či dokonca zadarmo. V niektorých prípadoch ich dávajú automaticky. Ja osobne som to sama zažila. Doma som ho mala tiež pripravený. Istota je istota. Radšej pár planých poplachov...
  • niečo na pitie (najlepšie nesýtenú minerálku) – po pôrode budete potrebovať dostatok tekutín. Ako sa ľudovo hovorí, kojenie „vysušuje“, či „Sahara“ v ústach, takže dojčiace mamičky skutočne dodržujú pitný režim (alebo by mali).
  • niečo na čítanie – niektoré mamičky stíhajú aj to, iné sú radi, že si stíhajú pospať :)

To by bolo v „kocke“ všetko, no fantázii sa medze nekladú. Verím, že som vám pomohla a ak chcete čokoľvek iné, čo vám spríjemní chvíle v nemocnici, prekonzultujte to s personálom a zoberte si to.
 

Mamička Baška