Kde bolo tam bolo, bola raz jedna manželka a jeden manžel. Ešte pred krásnou svadbou začali spolu bývať v novom veľkom paláci (panelákovom byte na štvrtom poschodí) s troma izbami. Spolu si šťastne žili a veľmi sa ľúbili. Ako tak postupne dokončovali zariadenie svojho paláca, zistili, že by si pokojne vystačili aj s dvoma izbami... Stále rozmýšľali, no nevedeli prísť na to, čo spravia s tou treťou izbou. Až raz, jedného krásneho dňa, tesne pred Vianocami, si manželka odskočila s kamarátkami na kávu... Viete predsa ako to na takých kávičkách vyzerá. Klebetí sa o všetkom možnom aj nemožnom. Kamarátky stále viac a viac zdôrazňovali svoje „tikanie“ biologických hodín...
Vtedy manželka zistila, čo to aj jej stále častejšie „tiká“ v hlave a razom vedela na čo im je v byte tretia izba. Správne! K dokonalému šťastiu chýba predsa ešte bábätko!
Viem, že život nie je rozprávka a takto ľahko to nefunguje. Ani u nás to neprebiehalo celkom podľa tohto scenára. Bývali sme v dvoj izbovom byte, na piatom poschodí bez výťahu. Preto kým sa dcérka narodila a kým sme vyriešili finančnú situáciu, nasťahovali sme sa takmer na tri roky k manželovým rodičom. Musela som si dobre premyslieť, ako zaobstarať všetko potrebné pre bábätko a pritom nezapratať babke a dedkovi celý dom. K dispozícii sme mali dve izby (vďaka za ne), do ktorých som musela „schovať“ všetky pobalené veci z bytu, poukladať „niekam“ všetko oblečenie a pripraviť pohodlie pre drobca. Nebolo to jednoduché a zariaďovanie som musela absolvovať dvakrát. Myslím však, že v rámci finančných možností sme to zvládli celkom dobre :).
Zariaďovanie kráľovstva pre bábätko je pre každú mamičku milá starosť a robí ju s radosťou a láskou. Nech už sú vaše možnosti akékoľvek, vedzte, že najdôležitejšia je pre novorodeniatko náruč mamy, prívetivé a bezpečné miesto na spanie a potom ešte pár drobností, ktoré pomôžu vám pri starostlivosti o bábätko. Idete zariaďovať priamo detskú izbu, alebo len „kútik“ pre bábätko? Pokúsim sa vám z vlastných skúseností odovzdať to najdôležitejšie, na čo pri tom myslieť, pretože viem, že každá mama má svoje predstavy a spraví všetko preto, aby pripravila dieťatku čo najlepšie prostredie.
Začíname od podlahy
Kedysi tak preferované koberce sú v poslednej dobe stále viac vytláčané drevenou podlahou. Je pekná a ľahko sa udržiava. V kobercoch sa hromadí prach, baktérie a roztoče. Nie každý má ale pod drevenou podlahou aj podlahové kúrenie a keďže deti trávia od istej doby značnú časť práve na podlahe, predsa len stojí za zváženie pripraviť nejaký kúsok teplého koberčeka či hraciu deku. Novorodenec nemá veľké priestorové nároky, zato učenlivo pozoruje svoje okolie. Preto mu neskôr práve hracia plocha poskytne nielen priestor na lozenie či hru, ale ponúka mu aj podnety na vnímanie farieb, tvarov a tréning rozlišovacích schopností.
Pekne a farebne
Čisto biela farba na stenách už akosi vyšla z módy. Ja sama som sa k nej priklonila len v menej „navštevovaných“ priestoroch, ako napríklad špajza, kotolňa, toalety či kúpeľňa (aj to v kombinácii s príjemnými farbami obkladov a dlažby). Vyvoláva vo mne tak nejako podvedome „nemocničnú atmosféru“. Detská izba by mala byť farebná, veselá a mala by vyvolávať príjemné pocity. Pozor však aby ste to s farbami neprehnali či neprekombinovali. Farby nás dokážu ovplyvniť viac ako si uvedomujeme. Vhodne zvolené a zladené kombinácie farieb môžu ovplyvniť náladu, niektoré farby pôsobia upokojujúco, iné stimulujú, podporujú kreativitu a celkový vývoj, dokážu opticky zväčšiť či zmenšiť priestor. Priveľa farieb môže pôsobiť rušivo, čo sa odzrkadlí napríklad na nepokojnom spánku alebo prehnanej aktivite. Za ideálne farebné odtiene do detskej izby sa považujú nielen na steny, ale aj nábytok najmä jemné pastelové farby, ako napríklad žltá, zelenkavá, ružová, svetlá marhuľová, modrá či levanduľová. Nábytok prírodného vzhľadu sa bude hodiť ku ktorémukoľvek zo spomenutých pastelových tónov. Takto zvolenú „jemnosť“ ľahko oživíte výraznejšími farbami na rôznych doplnkoch, ktoré sa dajú ľahko s pribúdajúcimi rôčkami dieťatka obmieňať. Pre príklad uvediem už spomínaný koberec, alebo kolotoč na postieľku, úložné vrecká, obrázky na stenu, neskôr ozdobná deka (patchwork) pre ustlaný vzhľad postele, ba dokonca aj samotné hračky. Výzdoba izbičky je naozaj zábava. Treba si dať na nej záležať a neunáhliť sa. Ja sa napríklad už takmer rok „neponáhľam“ so zavesením fotografií do dcérinej izby... Trošíčka som predsa pokročila, rámy už mám kúpené, akurát mi zostáva dať tie fotky vyvolať. A potom budem, predpokladám ďalší rok, čakať, kým ich manžel zavesí :D.
Na záver je ešte vhodné farebnú paletu doplniť o správnu lampu. Ponuka detských lámp je naozaj pestrá. Slniečko, zvieratko, kvetinka, to všetko pôsobí naozaj krásne. Treba však prihliadnuť aj na to, či bude takýto zdroj svetla, predovšetkým počas dlhých zimných poobedí a večerov, postačovať.
Nábytok a čo ešte budeme potrebovať
Zdroj: bigstockphoto.com
Postieľka
Výber a umiestnenie detskej postieľky vyžaduje viac riadkov ako sa zmestí do jedného odseku, preto sme jej venovali špeciálnu pozornosť v samostatnom príspevku. Pre novorodenca je to najdôležitejší kus nábytku, nie však jediný.
Nábytok
Výrobcovia detského nábytku ponúkajú rôzne varianty. Lacnejší drevotrieskový, drevený prírodného vzhľadu alebo farebné kombinácie nábytkových zostáv, či priamo možnosť výberu z danej zostavy na zákazku. Možno sa vám zdá, že bežná skriňa je pre miminkovské oblečenie príliš veľká. To je však naozaj len pocit. Ani neviete ako rýchlo ju dokážete zaplniť. Oblečenia bude treba stále viac najmä s pribúdajúcim vekom vášho dieťatka a zdokonaľovaním vývojových schopností. Kým novorodencovi stačí „pár kúskov“, ročný „drobček“, ktorý začína chodiť, alebo už chodí, dokáže zašpiniť aj dvoje tepláčiky denne. Okrem toho môže väčšia skriňa poslúžiť aj na odkladanie hračiek. Oblečenie uložíte do vrchných políc a do spodných sa „schovajú“ škatuľky s hračkami, ktoré až príde čas, dokáže dieťatko hravo samé upratať. V prípade, že vaša veľká skriňa nie je „dostatočne veľká“, ľahko ju doplníte o variabilné úložné priestory s krabicami alebo košíkmi na hračky.
Prebaľovací pult
Dôležitú úlohu má najmä v prvých mesiacoch prebaľovací pult či matrac. Rozhodovanie, aký typ prebaľovacieho pultu zvoliť, vám uľahčí otázka priestoru, ktorý máte na umiestnenie k dispozícii. Naše mamičky nemali na výber toľko možností ako máme dnes my. Jednoducho sa prebaľovalo na posteliach alebo dokonca v kúpeľni na práčkach. Riešila som to obdobne pri „nocovaní“ u mojej maminy. Cez deň sme prebaľovali na posteli, po kúpaní bol nachystaný stôl s dekou. Čerstvé mamičky trpia častými bolesťami chrbta, čo spôsobuje neustále zohýbanie sa k bábätku, prípadne jeho nosenie. Novorodenca treba zo začiatku prebaľovať naozaj často, 10 až 12-krát denne a to dá chrbtu skutočne zabrať. Prečo si teda neuľahčiť prebaľovanie a obliekanie zaobstaraním vhodného prebaľovacieho pultu? Ak nechcete aby sa časom stal nepotrebným, zavadzajúcim kusom nábytku, dá sa vybrať taký typ, ktorý sa odmontovaním vrchného predĺženého dielu zmení na praktickú komodu. Zvažujete ako šetriť miestom a komodové riešenie nie je pre vás prijateľné? V takom prípade zostávajú ešte ďalšie dve riešenia. Prvým je prebaľovací pult, ktorý sa nainštaluje priamo na stenu a keď ho nepoužívate, jednoducho ho sklopíte. Druhým ľahký, prenosný, skladací pultík (môže byť aj na kolieskach). Cez deň ho používate pri postieľke, večer ho ľahko prenesiete do kúpeľne.
Rastúci model
Z praktického hľadiska sa ponúka možnosť vybrať stále viac vyhľadávaný tzv. rastúci model postieľok. Väčšinou ide o zostavu do detskej izby, ktorá obsahuje skriňu, postieľku, prebaľovací pult, prípadne ďalšie úložné priestory rovnakého vzhľadu, materiálu a farby. Ako dieťatko rastie stačí len „rozoberať“, prípadne dokúpiť ďalší potrebný diel.
Doplnky
Za zmienku stojí tiež praktický prvok vo forme pohodlného kresla. Mamička si v ňom určite rada odpočinie a nápomocné bude rozhodne pri dojčení. Či pristúpite aj na uspávanie v náručí je na vás. Kreslo vám padne vhod aj pre toto riešenie. Nemusí to byť práve hojdacie. Pokojne si vyberte taký model, ktorý neskôr presuniete do obývačky, alebo ho ponecháte v izbičke a budete ho používať na spoločné čítanie. Túto „drobnosť“ som si dopriala a kreslo používam dodnes. Už je však súčasťou obývačky. Nie je hojdacie, len „pohupovacie“ a keď sa mi „pritrafí“ chvíľka na pozeranie televízora, dcéra je okamžite usadená na mne, pritúlime sa k sebe a „pohupujeme“.
Malým umelcom je vhodné včas pripraviť stolík a stoličky (ak nie sú súčasťou rastúceho modelu). Vyhnete sa tak zbytočnej robote s čistením vášho stola v obývačke či kuchyni. Pri prvých pokusoch vytvoriť „umelecké dielo“ sa drobcom často pošmykne rúčka a dokončenie obrázka tak vystane na stôl. Maminky isto mi dáte za pravdu, že máme o zábavu postarané a tak sa aj ja sama snažím, aby sme takýchto navyše prác mali čo najmenej. Preto kreslíme alebo maľujeme s dcérou zásadne na jej stolíku v detskej izbe, z ktorého až vyrastie bude neviem čo, no hlavne nebudem mať zničený iný nábytok (teda aspoň nie z kreslenia).
Pri doplnkoch by som ešte rada pripomenula polohovateľné ležadlá a stoličky na kŕmenie. Tie sa podobne ako prebaľovacie pulty udomácnili medzi základnými pomôckami pre bábätká a batoľatá. Oplatí sa investovať do nich.
Načo si dať pozor
Všetko ste dokonale naplánovali, premysleli, chystáte sa vymaľovať a začať nakupovať? Tak už len „maličkosť“. Veci, pre ktoré sa chcete definitívne rozhodnúť by mali byť zo zdravotne nezávadných materiálov.
- farby, nátery, laky, moridlá – preverte si ich zloženie. Pokiaľ môžete, vyberte výrobky s ekologickou certifikáciou.
- podlaha – vyhýbajte sa najmä PVC. Môže obsahovať ftaláty. To isté platí aj pre hračky!
- nábytok – uprednostnite drevený. Pozor treba dať aj na to čím je natretý. Vhodný je prírodný lak, vosk, olej či mydlová voda.
- ostré rohy na nábytku – prekryte ich plastovými krytkami.
- izbové rastliny – jedovaté exempláre by mali „ísť preč“ alebo aspoň tak vysoko, aby na ne dieťa nedosiahlo. Naopak vhodné rastlinky, ktoré zvyšujú množstvo kyslíka sú predovšetkým fikus, zelenec, brečtan, dracéna.
- elektrické zásuvky – všetky musia byť zabezpečené plastovými záslepkami.
Mamička Baška