Bolo to už dávno, ale pamätám si to akoby to bolo včera. Kočíkovanie môjho synovca dopadlo asi takto... Švagriná mi tvrdila, že hodinové „drncanie“ v kočíku celé prespí, len sa nesmiem zastaviť. Nadšená z krásneho počasia, že nechám švagrinú oddýchnuť si a že „vychodím“ nedeľný obed, vybrala som sa na prechádzku. Držala som sa jej rady a poctivo som kráčala, nikde som sa nezastavovala, s nikým som sa nerozprávala. Napriek tomu sa „krpec“ asi po dvadsiatich minútach zobudil... a vrieskal ... vrieskal celú cestu až domov (bol pokakaný). Svojho synovca som kočíkovala „dvakrát“... prvý a posledný...
Ubehlo pár rokov, aký kočík som to vtedy tlačila som dávno zabudla a termín príchodu mojej dcérky na svet sa nezadržateľne blížil. Pre bábätko som mala všetko prichystané, oprané, pekne roztriedené a uložené v skrinkách, aj postieľka už bola poskladaná. Zostala mi posledná, veľmi dôležitá úloha. Vybrať a kúpiť kočík. Vôbec to nebolo jednoduché. Zvažovala som naozaj dlho. Nazrela som na mnoho „mamičkovských“ webových stránok, kde som sondovala aký kočík by mohol byť pre mňa a moju dcérku „ten pravý“. Nejakú predstavu som vďaka tomu získala, ale aj tak som si na finálnu kúpu zobrala na pomoc svoju mamu. Vkročením do prvého obchodu nastalo čosi, čo by som prirovnala k rozprávke „Alenka v ríši divov“. Toľko možností, kombinácií, farieb, typov a modelov...
Základné rozdelenie kočíkov
Podobne ako pri iných nákladnejších veciach z výbavičky pre dieťa, aj pri kočíkoch treba dobre zvážiť viacero kritérií. Aby ste boli so svojim výberom čo možno najspokojnejší, zhrnieme tie najdôležitejšie a pokúsime sa pomôcť vám vyvarovať sa chybám. Aby toho nebolo na vás naraz veľa, začneme pozvoľna základnými typmi kočíkov.
Hlboký kočík
Hoci je už tento typ kočíka menej preferovaný, stále sa nájdu mamičky, ktoré uprednostnia jeho výhody pred nevýhodami. Je to kočík určený pre najmenšie bábätká, ktoré ešte nesedia. Má pevnú vaničku a striešku, ktorá chráni pred slnkom, dažďom a snehom. Hlavnou výhodou hlbokých kočíkov je rovné (v niektorých modeloch aj polohovateľné) a priestranné lôžko, veľké kolesá a dobre odpružený podvozok. Nie všetky typy, no stále sa nájdu také, ktoré umožňujú klasické hojdanie, na ktoré boli zvyknuté aj naše mamičky. Existuje aj možnosť používať vaničku na prevoz bábätka autom namiesto autosedačky - vajíčka (v takom prípade sa musí dať vanička pripásať bezpečnostným pásom auta, musí mať vnútorné bezpečnostné pásy a stabilizátor hlavičky). Za ich nevýhody možno považovať cenu v súvislosti s pomerne krátkou dobou používania (približne šesť mesiacov) a horšiu skladnosť.
Športový kočík
Športový kočík je akýmsi nasledovníkom hlbokého. Dieťatko sa naučí sedieť, hlboký mu začne byť „krátky a tesný“, vtedy je načase presunúť ho do športového. Skutočne je z čoho vyberať. Veľké, malé, pevné, otáčavé kolieska, s prehadzovaním rukoväte (dieťa môže sedieť v smere alebo proti smeru jazdy), s nastaviteľnou výškou rukoväte, polohovateľné sedačky s možnosťou nastavenia do ľahu, výškovo nastaviteľná opierka na nohy, praktický úložný priestor v spodnej časti kočíka a vo farbách od výmyslu sveta. Športujúce mamičky (beh, in-line korčule) ocenia možnosť kúpy športového kočíka v pravom zmysle slova. Zaraďujeme k nim „trojkolky“ s veľkými nafukovacími kolesami, zvýšeným podvozkom a tiež ručnou brzdou.
Kombinovaný kočík
Názov kombinovaný alebo multifunkčný kočík v sebe skrýva dvoj alebo trojkombináciu, teda hlboký a športový kočík, či v prípade trojkombinácie je súčasťou aj autosedačka (vajíčko). Jeden podvozok používate ako pre vaničku hlbokého kočíka, tak pre sedačku športového kočíka. Niektoré modely nemajú samostatnú vaničku. Namiesto nej je v športovej časti umiestnená tzv. taška na dieťa, ktorú potom jednoducho aj so spiacim dieťatkom vyberiete a prenesiete domov. Možnosť pripevniť na ten istý podvozok aj vajíčko môže byť v štandardnej výbave trojkombinácie, alebo sa dajú pripevniť pomocou špeciálnych adaptérov, ktoré spadajú do nadštandardnej výbavy. Dvoj/trojkombinácie sa väčšinou veľmi jednoducho skladajú, čo ocenia predovšetkým rodiny, ktoré často vozia deti autom. Znie to skvele, no podobne ako hlboké kočíky aj kombinované majú svoje slabé miesta. Je to hlavne ich vyššia hmotnosť, užšia a menšia vanička. Mnohých odradí aj jednorazovo vyššia cena. Ak si to ale zrátate, keby ste kupovali vajíčko, hlboký a športový kočík zvlášť, nie je tam až taký veľký cenový rozdiel. Skôr by som povedala, že pri kúpe „setu“ ušetríte.
Golfové koČíKY
Niekto hovorí golfové palice, niekto „golfáč“, niekto bugina (odvodené z buggys). Sú to ľahké a naozaj ideálne skladné kočíky. Vďaka menším rozmerom a tomu, že sa ľahko skladajú ich bez problémov „schováte“ v byte, či v kufri malého auta. Aj pri golfových kočíkoch nájdete množstvo modelov od úplne jednoduchých a lacných, až po tie drahšie, naozaj prepracované. Ideálne sú na kratšie cesty mestom alebo dopravnými prostriedkami. Keďže majú malé, zvyčajne dvojité kolieska, nie sú príliš vhodné do nerovného terénu či snehu. Drahšie modely môžu mať odpružené kolieska, avšak ani vďaka tomu nedokážu úplne nahradiť klasické športové kočíky. Pri výbere dbajte aj na to, či je možné polohovať opierku, prípadne či má výškovo nastaviteľné rukoväte. Verím, že aj oteckovia sa vyberú „povoziť“ svoju ratolesť, preto by bolo dobré, aby si mohli nastaviť požadovanú výšku a nemohli sa „vyhovárať“ že ich bolí chrbát . Väčšina golfáčov má rozpojenú rukoväť, čo je nevýhoda, pretože si to vyžaduje „šoférovanie“ oboma rukami. V tomto prípade sa tiež nájdu výrobcovia, ktorí na to mysleli a ponúkajú spojenú rukoväť ako na hlbokom či športovom kočíku.
Vozíme dvojičky
Čakáte dvojičky? Gratulujeme . Aj keď bude prvý rok s dvojičkami skutočne náročný, tešte sa z pozitív, ktoré vám to prinesie. Tak povediac „dve muchy jednou ranou“ . Mám kamarátku, ktorej sa pošťastili dvojičky. Teraz majú chlapci päť rokov a nevie si vynachváliť, že ich mala „naraz“. Výberu kočíka pre dvojičky treba venovať špeciálnu pozornosť. Keďže sa bude v kočíku voziť dvojnásobná váha, znamená to, že aj kočík bude ťažší. Zvyčajne to býva okolo 20 kilogramov. Musíte zvážiť či vám bude viac vyhovovať kočík v ktorom sedia deti vedľa seba (pozor aby neboli širšie ako 80 cm, inak neprejdete cez štandardné dvere) alebo za sebou. Výhodou kočíka v ktorom sedia deti za sebou je, že sa až tak nerušia. Mala som česť tlačiť tento kočík a veru poviem vám, je to ťažšie ako to vyzerá. Teda aspoň pre toho, kto ho tlačí príležitostne. Je to len o tom, že si treba zvyknúť na iné manévrovanie, keďže je potrebné zatáčať ich s väčším oblúkom. Kamarátka to vďaka pravidelnému používaniu ovládala proti mne dokonale. Celkom sme sa na tom mojom kočíkovaní pobavili.
Aj terén rozhoduje
Našli ste si svoj vysnívaný kočík na internete? Určite to znamenalo množstvo hodín pred počítačom, porovnávanie, čítanie diskusií, vychvaľovania či kritiky. Napriek tomu je veľmi dôležité, aby ste navštívili predajňu a svoj vyvolený kočík videli reálne a predovšetkým si ho vyskúšali. Seriózny predajca vám ho iste rád predvedie. Nehanbite sa spraviť si poznámky na čo všetko sa chcete opýtať. Za seba sa môžem priznať, že som bola počas tehotenstva nejaká zábudlivá, taká „deravá hlava“. Čo som si nezapísala, to som zabudla. Výber kočíka znamená veľa otázok. Radšej si ich teda postupne ako vás budú napádať zapisujte. Nespoliehajte sa na to, že „veď to si zapamätám“. A nezabudnite si do poznámok zapísať aj šírku a dĺžku výťahu, aby ste potom nemuseli „vláčiť“ kočík po schodoch.
Medzi najdôležitejšie kritérium pri výbere kočíka patrí rozhodne terén v akom sa prevažne budete s kočíkom pohybovať. Podľa toho vám predajca odporučí aké kolieska vybrať. V zásade platí, ak chcete používať kočík prevažne v meste, či potrebujete často cestovať mestskou hromadnou dopravou, vyberajte menší a ľahší kočík, s menšími nenafukovacími, ideálne otáčacími kolieskami. Naopak, ak potrebujete kočík na nerovný terén (nespevnené štrkové cesty, prechádzky po lese), prípadne ho budete často skladať do auta, nech váš výber padne radšej na ľahko skladateľný kočík s veľkými nafukovacími a dobre odpruženými kolieskami. Kočík si nechajte predviesť a hneď si aj sami vyskúšajte, ako sa skladá. Ku kočíku isto dostanete aj návod, no ten nech vám slúži len na „osvieženie pamäte. Tiež odporúčam poprosiť predajcu, aby šiel s vami vyskúšať, ako sa bude skladať do vášho auta. Zmestí sa doň vôbec? Skúšku skladania kočíka napokon doplňte o zistenie hmotnosti. K tej pripočítajte váhu dieťatka, nejaký nákup, tašku, fusak... Zvládnete ho?
Perfektná farba a ľahká údržba
Svetlý, tmavý, modrý, ružový, zelený, červený... Aj výber správnej farby patrí k často diskutovaným témam. Niektoré mamičky si potrpia na farbu kočíka, ktorá by zohľadňovala aj pohlavie dieťatka. Väčšina sa však prikláňa k neutrálnej farbe, pre prípad, že by sa neskôr narodil súrodenec opačného pohlavia. Ak zvolíte tak či onak, vedzte, že vo všeobecnosti platí, príliš svetlá sa rýchlo zašpiní, výrazne tmavá môže na ostrom slnku vyblednúť. Hlavné je, aby sa dal poťah dobre udržiavať (najlepšie zvliecť a oprať) a aby boli miesta, ktoré sú najviac vystavené možnému znečisteniu (napr. predná zábrana, okolie topánok) potiahnuté umývateľnou odolnou (pogumovanou) látkou.
Pozor na stabilitu a bezpečnosť
Ako by to bolo, keby sme pri kočíkoch nedbali na stabilitu a bezpečnosť. Vami vybraný kočík by rozhodne nemal figurovať na zozname Slovenskej obchodnej inšpekcie medzi nebezpečnými. Na stabilitu treba dbať obzvlášť pri kočíkoch s troma kolieskami. Niektoré majú vyššie ťažisko, čím môže byť kočík pri prudkom nahnutí sa vášho šantiaceho drobca na stranu, nestabilný. Skúste silným ťahom otestovať tiež pásy slúžiace na upevnenie dieťaťa. Vydržali? Potiahnite ešte dva tri krát... . Viem, že okrem iného aj toto podlieha prísnym skúškam bezpečnosti a stability, ale nenúka sa vám to tak nejako samo, aby ste si to overili? Aj brzdy... Dôkazom toho, že kočík, ktorý ste si vybrali spĺňa bezpečnostné požiadavky, má byť pre vás certifikát. Pýtajte sa naň.
Doplnky a úložný priestor
Pri rôznych nákupoch nás poteší, ak dostaneme nejakú drobnosť navyše. Zľavu na nákup pohonných hmôt pri nákupe nad xy, vínko za euro pri nákupe nad yx a podobne. Teraz však kupujeme kočík, takže nás rozhodne poteší ak k nemu dostaneme prebaľovaciu tašku, v ktorej budete mať po ruke všetky potrebné drobnosti pre dieťa (najmä plienky, náhradné oblečenie a niečo na pitie), pláštenku proti dažďu či vetru, sieťku proti hmyzu, prípadne slnečník. Nie vždy je samozrejmosťou výbavy kočíka zateplený nánožník. Ak nie je v cene, určite ho treba dokúpiť. Bude potrebný na chladnejšie počasie a zimu (spolu s fusakom).
Ako v byte, či dome, úložného priestoru nikdy nie je dosť. Košíky, ktoré sú v spodnej časti kočíka by mali zvládnuť náklad až do štyroch kilogramov. Vopcháte tam veľké balenie plienok, dve plné „igelitky“ a ešte povedzme dve kilá zemiakov? Áno? A je dostatočne vysoko nad chodníkom, navyše z odolného materiálu, ktorý sa hneď nepotrhá? Výborne, tak ten môže byť.
Servis a reklamácie
Čím drahší, tým lepší? Nemusí to byť pravda. Aj ten najdrahší kočík môže zlyhať. Pri akomkoľvek kočíku je veľmi dôležité zistiť si priamo u predajcu aké sú možnosti servisu, zabezpečenia náhradných dielov, dĺžku záručnej doby a tiež možnosť zapožičať si počas opravy náhradný kočík. Nebudete predsa počas reklamačnej doby bez kočíka! Mňa takáto „drobnosť“ nenapadla. Až pri samotnej reklamácii. Môj kočík bol zo strednej cenovej kategórie a predajca bol ústretový. Dostala som presne taký istý náhradný kočík ako bol ten môj, len inej farby. A ešte jedna vec, ktorú sa mi nepodarilo vyreklamovať. Prázdny kočík išiel rovno. Ako náhle som v ňom mala dcéru, ťahal do jednej strany...
Želám veľa šťastných kilometrov
Mamička Baška