Kedy začať dieťa učiť na nočník? Vieme, kedy je ideálny čas!

Názory o tom, kedy so zoznamovaním s detskou toaletou začať, sa rôznia. Niektorí pediatri odporúčajú začať čo naskôr, iní zas radia počkať do dvoch rokov. Kedy je teda tá správna doba?

Od našich rodičov a starých rodičov počúvame, ako mali deti od roka bez plienok. Dnes sú skôr výnimkou deti, ktoré zvládajú nočník pred druhými narodeninami. Mnoho pediatrov varuje pred predčasným usádzaním na nočník. Dôvod? Deťom kriví chrbát a mnohé ratolesti nie sú v prvom roku schopné pochopiť, čo sa od nich chce. Kedy je teda tá pravá chvíľa? Správna odpoveď neexistuje, každé dieťa je iné. Jedna vec však platí – určite by ste s učením na nočník nemali začínať predtým ako vie dieťa samo poriadne sedieť, teda určite nie skôr ako po prvých narodeninách. Nočník by znamenal pre dieťa väčší stres ako si myslíte.

Začínajte po pätnástom mesiaci

nocnik

Prečo? Približne do pätnástich mesiacov deti nedokážu ovládať močový mechúr a ich vyprázdňovanie prebieha úplne automaticky. Naše malé stvorenia si v tomto veku vôbec neuvedomujú že by mohli svoje vyprázdňovanie nejako ovplyvniť. Ak ste sa rozhodli pre „nácvik“, začnite po 15. mesiaci, najlepšie v lete alebo počas teplých dní. Tie sú na učenie na nočník doslova ideálne. Deti môžu chodiť doma len tak bez plienok a bez nohavičiek.

A ako začať? Keď sa dieťatko vyciká na zem, ukážte mu mláčku, aby si uvedomilo, že pochádza od neho. Nezúfajte, nepochopí to to hneď. Potrvá možno aj niekoľko týždňov, kým zistí, že kvapky, ktoré mu stekajú po nôžkach, aj samotná kaluž, je jeho. Ak si udalosť spojí so svojou osobou, ste na dobrej ceste. Nastane dôležitá zmena, kedy si dieťa uvedomí, že môže za to, že je mokré alebo sa pokakalo. Nasledovať bude to, aby si včas uvedomilo chvíľu, kedy “to” príde a odhadlo správnu dobu, kedy sa vypýtať na nočník. Nenechajte sa odradiť neúspechom, raz sa to každé dieťa naučí!

Okolo dvadsiateho mesiaca je dieťa pripravené

Až okolo dvadsiateho mesiaca je väčšina detí schopná ovládať svoj močový mechúr naplno. Hurá, blíži sa chvíľa, kedy sa to určite podarí. Vytrvajte v každodennom tréningu, zmena sa môže stať zo dňa na deň. Obrňte sa trpezlivosťou a v zálohe majte niekoľko čistých detských trenírok alebo nohavičiek. Vôbec nevadí, že sa ráno dieťa pociká, možno poobede sa už vypýta a všetko sa zmení ako šibnutím čarovného prútika. Majte stále na pamäti, že na dieťa nesmiete kričať, ani ho inak stresovať, mohli by ste celé vaše snaženie zničiť a dieťa by z nočníka dostalo strach. Pochváľte dieťatko za každý jeho úspech, ak sa vyciká do nočníka, pokojne mu zatlieskajte. Bude šťastné a motivované k tomu, aby sa mu to nabudúce opäť podarilo.