Monitor dychu vám pomôže zbaviť sa obáv a mať svoje dieťatko neustále pod dozorom. Na trhu sú ich desiatky, ako sa v nich zorientovať a ako si vybrať ten správny pre vás?
Túto elektronickú „opatrovateľku“ môžete používať pre novorodencov, ale aj pre dojčatá. Hlavným poslaním monitora dychu je strážiť, či bábätko dýcha. Ak nie, oboznámi rodičov hlasným alarmom. A ako funguje?
Nesníma zvuky, ktoré vaše bábätko vydáva, ale zameriava sa len na dych, prípadne pohyb a neustále vyhodnocuje situáciu. Najčastejším dôvodom, prečo si ho mamičky zaobstarávajú, je obava zo syndrómu SNUD - Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa, ktorý sa u detí môže nečakane prejaviť do jedného roka, najčastejšie však v prvom polroku. Monitor dychu SNUD nezabráni, ale dokáže vás na naň včas upozorniť, takže môžete začať okamžite konať a bábätku zachrániť život. Monitory dychu sú obvykle nastavené tak, že ak do 20 sekúnd nezaregistrujú nadýchnutie dieťaťa, začnú vydávať hlasný alarm.
Aké typy na trhu nájdete a aké sú ich plusy a mínusy?
Monitory dychu vás zalarmujú aj v prípade, že bábätko zvracia, dusí sa, vdýchlo cudzí predmet alebo zle dýcha kvôli chorobe. Ak náhodou nastane zástava dychu, alebo bábätko dýcha v nepravidelných intervaloch, monitor vás okamžite upovedomí. Na trhu nájdete tri typy monitorov. Aké sú medzi nimi rozdiely?
Doskový monitor dychu
Ide o najrozšírenejší typ, ktorý sa skladá zo snímacej dosky a vyhodnocovacej jednotky, ktoré sa k sebe pripájajú káblom. Snímacia doska sa najčastejšie uloží pod matrac. Dôležité je zistiť si maximálnu povolenú hrúbku, od toho sa odvíja, či bude monitor správne fungovať. Ak si vyberáte tento typ monitora, je dobré, ak sú v balení dve dosky, prístroj tak „rastie“ spolu s dieťatkom. Pri jednej doske a rastúcom bábätku by sa mohlo stať, že sa z dosky odvalí, a tá potom situáciu vyhodnotí ako alarmujúcu.
Nevýhody: Monitor nie je vhodný na frekventované premiestňovanie snímacej dosky, ktorá by sa mohla častou manipuláciou poškodiť.
Monitor dychu na plienku
Ide o „mobilný“ druh monitora. Dieťaťu sa pomocou klipu pripína na plienku z prednej strany tak, aby sa dotýkal bruška. Veľkou výhodou je, že na to, aby fungoval, nepotrebuje žiadne káble a poplach oznamuje vibráciami, ktoré sa aktivujú, akonáhle prístroj zistí nepravidelné dýchanie.
Nevýhody: Nemôžete ho používať počas pohybu, nakoľko by sa aktivoval nesprávne. Hodí sa najmä pre situácie ako je spánok v kočíku alebo v rodičovskej posteli.
Monitor dychu s opatrovateľkou
Prístroj sa skladá z doskovej snímacej podložky a elektronickej opatrovateľky, ktorá môže mať aj obrazovku. Výhody a nevýhody sú rovnaké ako pri doskových monitoroch. Zaobstaranie tohto typu je síce trochu nákladnejšie, ale rozdiel nie je až tak markantný. Rozhodne vám tento typ monitora skvelo poslúži a budete neustále informovaní o stave dieťaťa, ako by ste boli pri ňom v izbe.
Pozor na falošný poplach!
V diskusiách sa často dočítate, že mnohých rodičov odrádza od kúpy monitora dychu riziko planého poplachu. Nikdy však neviete, či ide o pravý alebo falošný poplach. Môže sa stať, že bábätko naozaj prestalo dýchať, ale akonáhle sa spustil poplach, dostalo impulz a znovu sa nadýchlo. Poplach sa môže spustiť aj v momente, keď sa dieťatko pretočí a doska ho prestane snímať. Vyhnúť sa falošnému spusteniu alarmu môžete precíznou a pedantnou inštaláciou, správnou hrúbkou detského matraca a včasnou výmenou batérií, ak je prístroj na baterky.