Čakáte bábätko? Určite už pripravujete výbavičku a nemali by vám chýbať ani novorodenecké plienky. Je lepšie staviť na jednorazové plienky alebo sa vrátiť k látkovej klasike?
Tak či onak, pri prvom nákupe si zadovážte len menšie množstvo plienok. Môžete sa stať, že bábätko bude na plienky zle reagovať a vy budete musieť skúšať iný typ.
Jednorazové plienky sú najpoužívanejšie
Pri jednorazových plienkach je označenie „newborn“ alebo sú očíslované číslom „0“ a „1“. Všetky jednorazové plienky sú rozdelené podľa váhy detí, tie najmenšie plienky sú pre váhovú kategóriu 2 – 5 kg. Pri novorodeneckých plienkach sa berie ohľad na hojaci sa pupček, preto bývajú na leme, ktorý obopína pás, mierne vykrojené. Pružné gumičky, ktoré obopínajú nožičky a zabraňujú nechcenému pretečeniu, sú zas nariasené v 3 až 4 radoch. Pri nákupe novorodeneckých plienok do zásoby myslite na to, že budete potrebovať len pár balení. Z tých najmenších totiž deti veľmi rýchlo vyrastú. Deťom, ktoré sa narodia väčšie, veľkostne vyhovujú plienky s veľkosťou „2“ už krátko po pôrode.
Eko verzia plienok z bambusu
Stále viac mamičiek sa rozhoduje pre látkové plienky a jednorazové používa pre svoje dieťatko len občas. Niekomu sa môžu zdať látkové plienky nepraktické, opak je však pravdou. Sú zložené z troch vrstiev – dve vrstvy tvorí bambus a polyester a jednu bavlnený úplet z bavlny a elastanu. Do plienky sa vkladá ďalšia plienka z bambusového froté, viskózy a polyesteru, ktorá zaistí vyššiu savosť. Bambusové plienky sa zapínajú na suchý zips alebo patentové gombíky. Tie najmenšie typy sú určené pre bábätká s váhou od 2 – 8 kg. Počiatočná investícia do látkových plienok je síce vyššia, no z dlhodobého hľadiska ich používaním rozhodne ušetríte a investície sa vám vrátia. To však nie je všetko – týmto typom plienok nevznikajú tony odpadu a neznečisťuje sa nimi životné prostredie, ide o ekologickú voľbu. Vybrať si môžete z mnohých farebných prevedení alebo aj klasickú bielu verziu.Klasické bavlnené plienky musíte častejšie meniť
Plienky, ktoré používali naše mamičky a babičky, nájdete najčastejšie v rozmere 80 x 80 cm, pre novorodeniatka sa používa menšia verzia s rozmerom 60 x 60 cm. Aj tieto plienky sú ekologické, používajú sa opakovane, stačí ich vyprať a opäť použiť. Nájdete ich s obrázkovými potlačami, trh však ponúka aj klasické biele kúsky. Jedinou nevýhodou je, že ich musíte meniť častejšie ako bambusové, sajú totiž o poznanie menej. K zabaleniu dieťatka sa používajú obvykle dve plienky, na ktoré sa natiahnu nepremokavé vrchné nohavičky.
Ktoré plienky sú „najlepšie“?
Tie, ktoré vyhovujú vášmu bábätku. Všetky typy, ktoré sme vám uviedli, spĺňajú kritériá na zdravie a pohodlie detí. Najväčšou prednosťou prvého typu je pohodlie a menšia počiatočná investícia, ďalšie dva typy sú ekologickými verziami a ich používanie neznečisťuje životné prostredie. Závisí len na vás, pre ktorý typ sa rozhodnete. Mamičky sa však zhodujú v jednom – kým našli ten „správny“ typ plienok, vyskúšali niekoľko druhov. Vyberte si variant, ktorý vyhovuje najmä vášmu bábätku. Platí totiž staré známe – keď je spokojné dieťatko, je spokojná aj mamička.