Žehliť alebo nežehliť, či dokonca vyvárať? Určite vám napadá mnoho otázok, ktoré by ste s príchodom dieťatka na svet chceli vedieť. Aká je teda najvhodnejšia starostlivosť o dojčenské oblečenie?
Kúpili ste vášmu drobcovi oblečenie? Nemusí byť čisté, dokonca je veľká pravdepodobnosť, že je špinavé. V nepoužitom oblečení sa môžu tiež vyskytovať zvyšky chemikálií a farieb z výroby. Vypraním nového kúsku oblečenia sa týchto nástrah zbavíte a navyše docielite jeho zmäkčenie, vďaka čomu sa jemná detská pokožka nepodráždi.
Aká teplota je najvhodnejšia?
Možno to bude znieť mätúco a doteraz ste si možno mysleli, že najlepšie je prať detskú bielizeň v rukách, nie je to však tak. Oblečenie bábätiek neperte v rukách, neodstránili by ste z neho všetky baktérie. Pranie detského oblečenia nechajte na vašej práčke. Pre najmenších je vhodný program prania na 60 °C. Táto teplota je postačujúca na to, aby ste z oblečenia odstránili všetky baktérie. Pri väčších deťoch môžete teplotu prania znížiť na 40 °C.
Pridajte plákanie
Pri detskom oblečení nepodceňujte plákanie, ktoré odstráni všetok prášok. Tento krok je dôležitý, a ak by ste ho vynechali, mohla by sa pokožka vášho dieťaťa podráždiť. Inteligentné práčky sú vybavené programom pre deti a alergikov, ktorý si nastaví intenzitu prania, pridá plákanie a preplachovanie. Veľkú službu vám tiež urobí sušička, ktorá bielizeň zbaví alergénov a prachu.
Je potrebné detské veci žehliť?
Žehlenie nie je v prípade detského oblečenia iba estetickou záležitosťou, odstránite ním všetky baktérie, ktoré mohli v oblečení zostať po vypraní. Najlepšie je žehliť všetky veci naruby. Bielizeň je navyše po vyžehlení mäkšia, čím sa dieťatku postaráte nielen o zdravie, ale aj o pohodlie. Takže na otázku, či žehliť, odpoveď je - určite áno!
Neperte v klasických práškoch
Oblečenie a bielizeň pre bábätko neperte v klasických pracích práškoch alebo avivážach. U detí sa môžete stretnúť s kontaktnou alergiou, ktorá má rovnaký priebeh a vzhľad ako ekzém, ide však o reakciu kože na kontakt s látkou, ktorá pokožku dráždi. Často sú týmito látkami práve zložky pracích prostriedkov, bielidiel a aviváží. Vždy radšej siahnite po produktoch, ktoré sú určené na detskú bielizeň, ideálne bez chemických zložiek. Obvykle sú to pracie prípravky nesúce označenie „sensitive“ alebo „na citlivú pokožku“. Existujú vo forme práškov na pranie, pracích gélov či kapsúl. Ozaj vedeli ste, že aviváž môžete nahradiť decilitrom octu? Po vypraní nebude z bielizne cítiť a oblečenie bude hebké na dotyk. Odporúča sa klasickú aviváž vynechať približne do prvého roka dieťaťa.