Prvá pomoc pri horúčke vášho dieťatka

Má váš drobček zvýšenú teplotu? Horúčka u detí je najbežnejším zdravotným problémom, no netreba ju podceňovať. Ako je najlepšie postupovať?

Pohľad na dieťa, ktoré sužuje horúčka, je pre každú mamu trápením. Horúce čelo, únava, ospalosť a často aj bolesť celého tela sú sprievodnými príznakmi, nad ktorými sa nedá len tak mávnuť rukou a nechať priebeh zvýšenej teploty len tak, bez akejkoľvek pomoci malému pacientovi. Netreba panikáriť, ani podceňovať situáciu. Horúčka patrí medzi bežné problémy, no keď sa objaví, ide o spoľahlivý signál, že sa v tele niečo deje. Sama o sebe nie je chorobou, ale reakciou organizmu na infekciu, prípadne na rastúce zuby. Pomáha telu vysporiadať sa s vírusovou alebo bakteriálnou nákazou a zároveň vyburcuje imunitu k ničeniu nežiaducich patogénov.

Ako správne merať teplotu u detí

Najjednoduchším spôsobom je meranie v podpazuší, kedy sa teplomer vloží do podpazušnej jamky a ruky dieťaťa sa držia pri tele. Obľúbený je aj moderný bezdotykový teplomer. Ak chcete mať najautentickejšiu a najpresnejšiu informáciu o výške telesnej teploty, získate ju meraním v konečníku (teplomer vždy vopred potrite olejom alebo vazelínou) alebo meraním v ústach. Rozdiel medzi teplotou nameranou v podpazuší a v konečníku býva až pol stupňa (v konečníku je vyššia).

meranie-teploty-dietatku-kociky.sk

Kedy je potrebné teplotu zrážať?

Od 37,5 ° C do 38,5 ° C hovoríme o zvýšenej teplote, horúčka nastáva, keď telesná teplota vzrastie nad 38,5 ° C. Ide o prirodzený obranný mechanizmus tela, vďaka ktorému môže imunitný systém lepšie bojovať proti choroboplodným zárodkom. Neviete, kedy už začať s jej znižovaním? Teplota pod 38 ° C si ho nevyžaduje. Ak sa vyšplhá nad túto hranicu, odborníci odporúčajú nechať dieťa s horúčkou aspoň niekoľko hodín bojovať. Samozrejme len v prípade, že sa jeho stav nezhoršuje. Snaha o bleskurýchle znižovanie horúčky je skôr na škodu. Horúčka by mala aspoň prvý deň „robiť svoju prácu“ a zbaviť organizmus dieťatka väčšiny patogénov. Dôvod? Liečba je potom kratšia a jednoduchšia. Ak horúčku hneď potlačíte, bude sa dieťa síce cítiť lepšie, no choroba bude v tele prebiehať ďalej. Horúčku však rozhodne nepodceňujte, najmä ak prekročí 40 ° C! Vtedy ide o hyperpyrexiu, čo je veľmi závažný a rizikový stav, pri ktorom môže dochádzať k veľkým stratám telesnej vody, kŕčom a poruchám vedomia!

K doktorovi až po dvoch dňoch

Má váš drobček „len“ horúčku? Nebežte s ním hneď k doktorovi! Platí nepísané pravidlo, že ordináciu lekára je potrebné navštíviť až vtedy, keď sa stav dieťaťa nezlepšuje dva až tri dni. Špecifickou skupinou sú dojčatá do troch mesiacov, pri ktorých musíte situáciu riešiť bezodkladne. Neviete, čo robiť? Zavolajte svojmu pediatrovi a poraďte sa s ním o najlepšom postupe.

teplota-u-deti-kociky.sk

Zaberá pokojový a pitný režim

Malý pacient s horúčkou potrebuje oddych. Relax je dôležitý najmä v prvej fáze, kedy teplota stúpa a dieťa trpí triaškou či zimnicou. Zaistite mu teplo – to je to najlepšie, čo preňho môžete urobiť. Prikryte ho pokojne perinami, dekami a oblečte mu hrubé hrejivé ponožky. Veľmi dôležitým faktorom rýchlejšieho uzdravenia je aj podávanie tekutín. Uvarte pacientovi bylinkový čaj s trochou medu, skúste sa vyhnúť ovocným verziám, ktoré môžu dráždiť žalúdok. Spánok je alfou a omegou, doprajte dieťaťu čo najviac oddychu, no chodievajte ho pravidelne kontrolovať, či sa mu stav nezhoršuje. Pokiaľ teplota stále stúpa aj po 24 hodinách alebo sa pridá kašeľ, bolesť hlavy, hnačka či vracanie, okamžite zavolajte svojmu obvodnému lekárovi.

Pomáhajú zábaly i lieky

Vysoká teplota je pre detský organizmus veľmi vyčerpávajúca. V boji s ňou pomáha ochladzovanie tela pomocou zábalov alebo vlažnej sprchy. Vždy používajte vodu s teplotou približne 25 ° C. Zábalmi deťom zakrývajte hrudník a brucho zhruba 5 až 10 minút. Potom dieťa osušte, oblečte a za pol hodiny mu zmerajte teplotu, mala by klesnúť o 0,5 až 1 ° C. Zábaly môžete opakovať až trikrát v priebehu dvoch hodín. Vlažnú sprchu ani zábaly nerobte v prípade, že má dieťa „mramorovanú” kožu alebo studené končatiny. Komfortnejším spôsobom znižovania teploty u malých maródov je podávanie liekov. Používajú sa čapíky, tabletky alebo sirupy s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu. Je dôležité, aby ste vyberali lieky podľa váhy, nie podľa veku, nepodceňujte ani dodržiavanie intervalov medzi jednotlivými dávkami. Ak si to situácia vyžaduje, kombinujte chladenie tela a podávanie liekov na znižovanie horúčky.