Sledovať vývoj dieťaťa v prvých dvoch rokoch života je niečo úžasné. Jednotlivé fázy vývoja sa dejú ohromnou rýchlosťou, no všetky deti sa vyvíjajú svojím vlastným tempom a to ich robí jedinečnými.
Počas šestonedelia si bábätko zvyká na život mimo tela mamičky. Najprv odchádza moč a prvá stolica – smolka – až potom sa začne tvoriť normálna, žltá kašovitá stolica. Po miernom váhovom poklese po pôrode začína bábätko priberať na váhe. V tomto období mu už fungujú reflexy a často spí.
Počas prvých troch mesiacov zažijete smiech aj prvé pokroky
Mesačné bábätko reaguje na zvuky, pohľadom a hlavičkou sa za nimi otáča. Nedokáže ju ešte zdvihnúť, no snaží sa o to pri polohe na brušku. Kope nožičkami a ručičkami a tiež sa pokúša o pasenie koníčkov.
Dvojmesačné bábätko sa začína smiať, reaguje aj plačom, preľaknutím alebo upokojením sa. V polohe na brušku udrží zdvihnutú hlavu. Zlepšuje sa mu zrak, no stále potrebuje predmety a tváre vidieť blízko pred sebou.
Trojmesačné bábätko pasie koníčky, keď leží na brušku, má zdvihnutú hlavičku a opiera sa o predlaktie. Uvoľňuje pomaly dlaň, no nedokáže držať pevne v ruke hračku - úchop ešte len trénuje a začína sa otáčať za zvukom.
Od štyroch mesiacov je dieťa pohyblivejšie
Bábätko sa vo štvrtom mesiaci obvykle snaží pretočiť na bok. Trénujte ho hračkami a podporujte jeho jemnú motoriku. V tomto období deti začínajú vedome používať vlastné reakcie k ovplyvneniu správania ostatných. Plačom zvyknú privolať mamu, smiechom rodičov povzbudzujú do hier...
Päťmesačné dieťa sa pokúša pretočiť na bruško, rozpozná známu tvár a plačom môže reagovať na neznámych ľudí.
Polročné bábätko drží hlavičku vo všetkých polohách a otáča sa z chrbta na bruško. V tomto období sa pokúša ísť na všetky štyri, trénuje tým blížiace sa sedenie.
Polrok býva pri deťoch prelomový
Objavujú sa prvé zúbky, dieťa môže skúsiť „normálnu“ stravu. Pediatri odporúčajú pri plne dojčených deťoch začať s prvými príkrmami v šiestich mesiacoch, inak môžete začať s ich zavádzaním už v štyroch mesiacoch. Starostlivo sledujte, ako vaše dieťa reaguje na jednotlivé nové zložky potravy a prípadné otázky konzultujte s pediatrom.
Čo sa týka dojčenia, ide o veľmi citlivú tému, na ktorú sa názory líšia, stále však platí, že materské mlieko je nenahraditeľnou výživou pre dieťa. Čas, dokedy sa mamička rozhodne dojčiť, je plne v jej kompetencii a závisí len od nej, kedy sa dieťa rozhodne od mlieka odstaviť. Ako pri všetkom, čo sa vývoja týka, ak vaše polročné dieťa nemá ani jeden zub, a susedkino má už dva, je to celkom v poriadku. Každé dieťa má svoje tempo a počas rastu všetko potrebné doženie.
Po pol roku prichádzajú veľké zmeny!
V siedmich mesiacoch si dieťa začína sadať, v tomto čase môžete počuť aj prvé slabiky. S bábom sa často rozprávajte, pomáha to detskému rozvoju. Objavuje sa strach z neznámych ľudí alebo i príbuzných, dieťa môže byť bez mamy plačlivé, hovoríme o „úzkosti sedemmesačných“.
Osemmesačné dieťa jasne vyslovuje určitú slabiku, zvláda byť na štyroch, začína sa plaziť a liezť, rado sa pretáča na bruško a späť.
Deväťmesačný človiečik udrží hračky v ruke a pokúša sa vstať. To najdôležitejšie – prvé slovo – prichádza okolo desiatich mesiacov.
Hurá, mám rok!
Ročné dieťa už väčšinou stojí bez pomoci a vie povedať niekoľko základných slov. Chôdza je jedným z obrovských míľnikov vo vývoji, prvý krok deti urobia obvykle v trinástich mesiacoch, no táto schopnosť sa môže veľmi líšiť u každého dieťaťa.
Štrnásťmesačné batoľa má radosť z toho, že si s vami dokáže hádzať loptu, s nadšením pobehuje okolo vás. Rozoznáva jednotlivé predmety i farby, je fascinované všetkým, čo doma robíte a snaží sa vás napodobňovať.
Okolo roka a pol už dokáže hovoriť jednoduché vety a približne v 21. mesiaci môže začať trénovať chodenie na nočník. Deti sa okolo svojich druhých narodenín zvyčajne skúšajú obliekať aj vyzliekať samy a začínajú sa zaujímať o hru s ďalšími deťmi naokolo. Inak povedané, stávajú sa z nich “veľkáči”.