Zaostrené na bezpečnosť

Práve som rozmýšľala, akým ďalším článkom by som mohla byť prospešná. kociky-postielka-4Moja voľba padla napokon  práve na autosedačky, pretože ja sama aktuálne riešim dilemu akú kúpiť. Vybrať si z tak širokej ponuky autosedačiek, ktorá je momentálne na trhu k dispozícii vôbec nie je jednoduché.  Porovnávala som a porovnávala, až ma z toho hlava rozbolela. Favorita som napokon predsa našla. Veď už je najvyšší čas. Naša autosedačka, ktorú teraz používame je z kategórie do 18 kg. Dcéra má už 17 kg! a začína v nej byť ako „sardinka“. A tak teraz, keď som sa konečne zorientovala a popasovala sa s touto neľahkou úlohou ja, skúsim dať pár rád aj vám. Snáď vám aspoň trošku pomôžem uľahčiť si cestu k tej vašej naj autosedačke.

Dieťa bez autosedačky?

Ako je to dávno, keď som v otcovom „žigulkovi“ stála medzi dvoma sedadlami a sledovala kedy bude zelená na semafore? Teraz je také čosi absolútne neprípustné. Časy sa zmenili a to platí aj pre cestnú premávku. Cesty sú preplnené, sú rodiny, kde majú k dispozícii dve, prípadne aj viac áut, všetci sa niekam ponáhľajú, poniektorí jazdia rýchlo, nedodržujú predpisy... Nariadenie vlády SR č. 544/2006 Z.z. zo 6.septembra 2006 o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení po prijatí vyvolalo vlnu diskusií. Tie postupne utíchli a šoféri – rodičia, sa s odstupom času pozerajú na používanie autosedačiek z iného uhľa. Ide im, alebo by im malo ísť, predovšetkým o bezpečnosť ich detí. Stačí okamih... a všetko je inak. Pri písaní týchto riadkov som si spomenula na jednu kamarátku. Ich dcéra cestu autom nemala príliš v láske a tak ak v sedačke nezaspala, bola nervózna a uplakaná. Práve sa vybrali k babke (cesta im trvá cca 15-20 min.),  malá bola vyspinkaná, takže spánok v autosedačke tento krát nebol v pláne. A? Plakala a plakala. Keď mi to kamarátka rozprávala, sedela som ako prikovaná, skoro som nedýchala. Chcela ju vybrať, že ju popestuje a utíši... V tom obrovská rana. Vodič za nimi nezvládol „situáciu“ (žiaľ pod vplyvom alkoholu) a „pristál“ im v kufri auta. Preto k tomu táto veta: nikdy, nikdy nechoďte so svojim dieťatkom autom bez správne upevnenej autosedačky a za žiadnych okolností ho nevyberajte ani na minútku.

Ako vyberáme autosedačku?

Pri výbere autosedačky sa treba zamerať na viac kritérií súčasne. Autosedačky sú rozdelené do viacerých hmotnostných kategórií, ktorým je pripísaný aj určitý vek dieťatka. Pri starších deťoch, ktorým už nepostačujú sedačky do 15 či 18kg sa však trošku zabúda na výšku, ktorá je taktiež dôležitá. Hmotnostnú a vekovú kategóriu určíte ľahko. Zvoľte si tú správnu pre vaše dieťatko a potom je už najdôležitejšia bezpečnosť, nie cena (vyššia cena za značkovú autosedačku, ktorá musí prejsť náročnými testami pri výrobe = vyššia istota plnenia  medzinárodných bezpečnostných noriem).  Nie všetky autosedačky zabezpečujú dostatočnú ochranu. A žiaľ  iba pohľadom sa bezpečnosť určiť nedá. Čo na tom, že má sedačka pekný poťah alebo je na nej nejaká rozprávková postavička, keď v crash-teste (bezpečnostný test pri ktorom sa testuje čelný a bočný náraz) neobstála? Ja sama som pri tomto kritériu pobudla dlhšie a pre dôslednejšie zváženie výberu novej autosedačky som si  pozrela aj výsledky testov detských autosedačiek ADAC 2011. Vývoj napreduje aj pri autosedačkách. Sú pohodlnejšie, praktickejšie a ľahšie udržiavateľné. Tie najmodernejšie sú vybavené novými bezpečnostnými prvkami ako napr. spevnenie bočných okrajov, zvýšenie sedákov, ochrana hlavy, polohovanie dieťaťa pri spánku a v poslednej dobe stále viac preferované ukotvenie ku samotnej konštrukcii auta (tzv. ISOFIX). Keď sa prepracujete náročným výberom, zvoľte viac modelov, zoberte vaše dieťatko so sebou do predajne a nechajte ho „vyskúšať si ich“. Aspoň „na vlastné oči“ uvidíte, ktorá autosedačka mu „sadne“ najlepšie. 

Dediť autosedačku, kupovať „z druhej ruky“?

Posúvate autosedačku mladšiemu súrodencovi? Zdedili ste ju od príbuzných? Máte ju požičanú od kamarátky? Kúpili ste ju na burze či cez inzerát? Ak áno, tak potom je  potrebné preveriť si pár detailov. Určite by vás malo zaujímať, či nie je autosedačka poškodená v dôsledku havárie. Môžu byť oslabené jej bezpečnostné prvky, prípadne môže disponovať skrytou chybou, ktorú na prvý pohľad nevidieť. Za preverenie stojí, či sedačka spĺňa súčasné bezpečnostné normy, alebo či sa náhodou z nejakého dôvodu neprestala používať. K autosedačkám „z druhej ruky“ si nezabudnite pýtať tiež pôvodný manuál. Jednak, aby ste vedeli sedačku správne upevniť a, aby ste mohli skontrolovať či má všetky časti. Napokon je tu ešte jedna skutočnosť. Všetko starne. Platí to aj pre plast. „Pristará“ autosedačka by sa mohla pri náraze zlomiť. Na niektorých býva vytlačená odporúčaná lehota na používanie. Skúste taký dátum „pohľadať“. Ja som mala „vajíčko“ (na pohľad značne používané) požičané od kamarátky. Všetky tieto skutočnosti som si až doteraz, keď idem kupovať druhú autosedačku neuvedomovala. Až mi behá mráz po chrbte, keď si predstavím, akému riziku som svoje dieťa vystavovala!

Čas na výmenu autosedačky

Najčastejším dôvodom na kúpu novej autosedačky (po „vajíčku“) býva zvyčajne to, že dieťa potrebuje väčšiu, alebo pribudne súrodenec. Detičky sú rôzne. Niektoré sú štíhlejšie, iné bucľaté, nižšie, vyššie. Preto sa stáva, že vekovú hranicu určenú pre tú ktorú sedačku už presiahnu ale hmotnostne a výškovo im môže sedačka ešte vyhovovať, prípadne naopak. Pozerajte aj na to, či hlavička dieťaťa v autosedačke nepresahuje chrbtovo-hlavovú opierku. Okrem hmotnostného, vekového a výškového kritéria je tu predsa ešte jeden dôvod, na ktorý nesmiete zabúdať. A síce, akékoľvek poškodenie, ktoré by mohlo ohroziť bezpečné používanie autosedačky, či dokonca autonehoda, ktorá by poškodenie spôsobila!

Zásady správneho a bezpečného používania autosedačiek

Žiadna, ani tá najdrahšia a najbezpečnejšia autosedačka nesplní svoj účel ak sa nebude používať správne. Manuál je super vec, ale ako sa vraví, „lepšie raz vidieť ako dva krát počuť“. Neváhajte a dajte si priamo v obchode pri kúpe poradiť a vysvetliť správnu inštaláciu a zapínanie autosedačky pre istotu aj dva krát... Prečo to spomínam? Bolo to už dávnejšie. Nechala som dcéru u starých rodičov na víkend a ako inak, vybrala som aj autosedačku, aby ju v nej mohli priviezť späť domov. Babičke som vysvetlila postup, keďže dedino nebol doma a nemohla som autosedačku zapnúť priamo do jeho auta. Priviezli malú domov, no a keď som išla vybrať autosedačku, zistila som, že nebola pripevnená... Babina zabudla ako sa to robí...  Skontrolujte si to... pre istotu. Najmä ak si musíte prehadzovať sedačku z auta do auta. Okrem toho, pri zapínaní dieťatka do autosedačky preverte aj to,  či nie sú popruhy skrútené a po zapnutí ich dotiahnite. Ak už používate autosedačku v ktorej zapínate dieťa bezpečnostným pásom, venujte pozornosť aj tomu kadiaľ mu prechádza. Správne má ísť cez hrudník, nie cez brucho alebo krk. 

Prehľad kategórií autosedačiek

kategória 0

od 0 do jedného roka

max. do 10kg

inštalácia proti smeru jazdy, s možnosťou umiestnenia na prednom sedadle (len pri deaktivovaní airbagu spolujazdca)

kategória 0+

od 0 do 15 mesiacov/prípadne 2 rokov

max. do 13kg

(cca.76 – 88 cm)

inštalácia proti smeru jazdy, umiestnenie na predné sedadlo sa neodporúča

kategória 0/1

od 0 do 4 rokov

max. do 18kg

inštalácia v smere jazdy na zadnom sedadle

kategória 1

od 9 mesiacov do 4 rokov

9 – 18 kg

(cca.96 – 112 cm)

inštalácia v smere jazdy na zadnom sedadle

kategória 2

od 3 do 6 rokov

15 – 25kg

(cca.108 – 127 cm)

inštalácia v smere jazdy na zadnom sedadle (možná fixácia dieťaťa bezpečnostnými pásmi)

kategória 3

od 5 do 12 rokov

22/25 – 36kg

(cca.139-168 cm)

inštalácia v smere jazdy na zadnom sedadle (fixácia dieťaťa bezpečnostnými pásmi – pozor na správne výškové nastavenie, pás nesmie byť v blízkosti krku)

sedáky

určené deťom, ktoré prekročia hmotnostný limit

 

homologované vaničky

drahšie typy kočíkov môžu mať špeciálnu konštrukciu vaničiek, ktorá je prispôsobená na fixáciu bezpečnostnými pásmi a v ktorých je možné prepravovať deti do jedného roka (mala by byť vybavená aj širokým zaisťovacím pásom pre dieťa).

Dva typy detských sedačiek

ISOFIX sem, ISOFIX tam. Priznám sa, dlho som nevedela čo to znamená. Vedela som, že je to niečo s detskými autosedačkami, ale čo presne? Raz sa ma známa spýtala, či máme autosedačku s ISOFIXom. Odpovedala som, že nie. Náhodou som sa trafila. Nedalo mi to, nechcela som zostať za hlupáka a zistila som si to. Teraz, keďže to už viem, tak viem aj to, že naša nová autosedačka bude „ISOFIX-ová“. 

Podľa upevnenia rozlišujeme dva typy detských autosedačiek. Univerzálne s upevnením pomocou bezpečnostných pásov auta a ISOFIX autosedačky s pevne nainštalovaným ukotvením. Systém ISOFIX predstavuje pripevnenie autosedačky k dvom pevne ukotveným úchytkám priamo ku konštrukcii auta. Sú to vlastne dve očká, ktoré sa nachádzajú v štrbine medzi sedadlom a opierkou (zvyčajne na vonkajšej strane zadných sedadiel), do ktorých zapadajú dva „háky“ autosedačky. ISOFIX autosedačky sa vďaka tomuto spôsobu používania považujú za obzvlášť bezpečné. Samotné uchytenie je tak oveľa jednoduchšie, pevnejšie a stabilnejšie. Ak sa rozhodnete pre kúpu ISOFIX autosedačky, najskôr si overte, či je vôbec do vášho auta vhodná a prekonzultujte to tiež s predajcom autosedačiek. Ja som si to overovala „ručne – stručne“ vo svojom, manželovom aj dedinovom aute (dúfam, že tento naozaj jednoduchý spôsob pripevnenia zabezpečí, aby sa viac krát neopakovala situácia spomínaná vyššie....).

... ŠŤASTNÚ CESTU ... 

Mamička Baška

 

>> Vyberte si svoju sedačku <<